TARİHİ KÜLTÜR MİRASI ÜLKEMİZ

Ülkemiz çok eski zamanlardan bu yana çok çeşitli kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklardan bazıları Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Urartular bu medeniyetlere birer örnektir. Ülkemiz toprakları üzerinde yaşayıp halen medeniyetimizi araştırmamış insanlar olduğunu düşünüyorum.Oysaki topraklarımız üzerinde yaşayan herkesin bu medeniyetlerden öğreneceği çok şey var.


Başkentimiz Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi uygarlığımızı tanımamız açısından ilk görmemiz gereken yerdir. Sonrasında başkente kadar gelmişken ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi, Etnografya Müzesi ve tatbikî de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşı İsmet İnönü’nün ebedi evi olan Anıtkabir’i kesinlikle ziyaret etmeliyiz.


İç Anadolu’dan başladığımız kültür turumuzda Nevşehir, Ürgüp’te bulunan Peri Bacaları ve yeraltı şehirlerinin de mutlaka görmemiz gerekir. Türkiye’de kültür turizmi adına gezilecek o kadar yer var ki çok geniş zamanımız olması gerekir.


Güney Doğu’ya gidecek olursak Ağrı’da bulunan İshak Paşa sarayını da kesinlikle ziyaret etmeliyiz. Doğu’dan Karadeniz’e doğru uzanırsak Trabzon’da Sümela manastırı görülmesi gereken ender

güzellikte yerlerdendir. Karadeniz den Batı’ya doğru İstanbul’a gelecek olursak Galata kulesi, Sultan Ahmet Cami, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı görülmesi gereken yerlerin başında gelir.


Yazımın başında da söylediğim gibi Türkiye’yi gezmeyi 3-5 güne sığdıramayız. Hani derler ya “Çok okuyan mı bilir? Çok gezen mi?” ülkemiz öyle güzel bir ülke ki her yerinin her köşesinin ayrı bir kültür ayrı bir keyfi vardır. Ülkemi ve tarihimi çok seviyorum. Hep beraber ülkemize ve kültürümüze sahip çıkalım.

(Visited 33 times, 1 visits today)