Tarihi mi, Modern mi?

Bizlere geçmişimizi hatırlatan kültür miraslarımız, tarihi eser niteliğindeki yapılar maalesef günümüzde kötü niyetli insanlar tarafından bilinçli bir şekilde yangın vs. gibi sebeplerle tahrip edilip, yerlerine  plazalar, binalar gibi modern tarzda yapılar yapılıyor. Açıkçası benim gibi birçok insan bu olaya karşı. Fakat engel olmak ne mümkün?

Resimde gördüğünüz Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu günümüzde bulunmamakta. Neden? sorusunun yanıtlarını duyar gibiyim. Evet bu tarihi bina yıkıldı, yerinde hangi yapı var bilmiyorum fakat benim tahminlerim modern ve yeni yapılmış bir bina olduğunu söylüyor.

Bu eserlerin çoğu şehir merkezinde olduğunda yıkılması ve yerine yeni binalar yapılması için bir sebep daha doğuyor.

Benim düşüncem tarihimizi koruyan bu kültür miraslarını yıkmamak ve zedelememek. Modern binalar yerine tarihi önem taşıyan binalar korunmalı.Şehirler, eski tarih kokan binalarını korumalı. Lakin artık yeni binalar, rezidanslar yapacak yer kalmadı. Dağlar bile binalarla dolmuş durumda.

Bu yüzden kentsel dönüşüm diye bir şey ortaya atıldı ve müteahhitler şimdi eski evleri daha modern hale getirmek için uğraşıyorlar. Evet güzel, daha modern, daha şık ve rahat evler; yalnız yakında bu tarihi yerlere sıra gelirse hiç şaşırmam.

(Visited 417 times, 1 visits today)