Tarihi Yapılar

Sokaklarda yürürken ya da yanından geçerken parmaklarımızla işaret ettiğimiz, dikkatle baktığımız ve ince detaylarıyla incelediğimiz tarihi yapılar; son zamanlarda çok azaldılar. Ülkemizde kentlerdeki kentsel dönüşümler sonrasında birçok tarihi yapı yıkılmıştır. Ayrıca kötü niyetli kişiler tarafından kasten zarar verilen, yakılan ve yıkılan tarihi yapıların sayısı da oldukça fazladır. Şimdi konumuza dönecek olursak; Şehirler eski tarihi binaları korumalı mı yoksa onları yıkıp daha modernleriyle değiştirmeli mi?

Öncelikle bir ülkenin tarihi binalarının o ülkenin değerleri olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin bu değerleri kaybetmesi ne kadar olumlu olur bilemiyorum. Evet; daha modern, daha zarif yapılar çok güzeldir ama tarihi yapılar bir şehrin simgesidir.

Ama bizim ülkemizde de gördüğümüz gibi yeni, modern binalar yapacak yer kalmadı. Dağlar ve tepeler bile yüksek binalarla kaplıdır. Yani tarihi yapıların yıkılması bazen bir zorunluluk haline gelebilmektedir. Daha güvenli ve rahat bir dünya istiyorsak, modern evler geliştirmeli ve çoğaltmalıyız ve bu da yeni yapılar inşa etmek için daha fazla alana ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Şehirler eski kokan binalarını korumalıdır. Kısacası artık yeni bina ve rezidans yapacak yer kalmadı. Dağlar bile binalarla dolu. Bu yüzden kentsel dönüşüm denen bir şey vardı ve müteahhitler artık eski evleri daha modern hale getirmeye çalışıyor. Evet, daha güzel, daha modern, daha şık ve konforlu evler; Yakında bu tarihi yerlerin zamanı gelirse şaşırmam.

Tarihi yapılar, ne kadar ilkel görünürse görünsünler özeldir çünkü hiçbir modern yapının sahip olamayacağı deneyimi, geçmişin izlerini, bir zamanın hatıralarını ve başkalarının kayıp hayatlarını barındırırlar.
7 yıl önce 2014 yılında internet üzerinden herkesin ulaşabileceği bir anket yapılmıştı. Bu ankete binlerce kişi katıldı ve çoğunluk aynı fikirdeydi. İnsanlar tarihi binaların korunması için oy kullandı. Oy kullananların yüzde 85’i tarihi yapıların korunmasını tercih ederken, yüzde 15’i yeni, modern yapıların yapılmasını tercih etti.

Bunları değerlendirdiğimde gerçekten de bir çelişki ortaya çıkıyor. Tarihi binaları yıkmak geçmişimizi silmek gibidir, çünkü aslında her biri farklı hikayeleri, yani geçmişi yansıtır ama modern binalar da günümüzde daha kullanışlı ve daha dayanıklıdır. Son söz olarak şunu söyleyebiliriz; Şehirler eski kokan binalarını korumalıdır. Ama artık yeni binalar ve konutlar inşa edecek yer yok.

(Visited 1 times, 1 visits today)