TARİHİ YAPILARIMIZ

efes antik kenti ile ilgili görsel sonucu

 

 

TARİHİ  YAPILARIMIZ

Tarihimiz bizim toplumumuzun korunması gereken yapılarıdır. Her bir taşı, her bir dokusu bir anıyı yaşatır. İçindeyken insanı hayallere götürür. Milli Kültürümüzü simgelerler. Bazılarının hikayeleri o kadar güzeldir ki dinlemeye doyamazsınız. Dinlerken sanki hikayedeki kişi sizmişsiniz gibi hisseder ve hikayedeki kişi ne hissediyorsa sizde aynısını hissedersiniz. Örneğin hikayedeki kişi korkmuşsa sizde korkarsınız. Yani anlayacağınız tarihi binalar bizim için çok önemlidir. Hem duygusal olarak hem de tarihsel olarak.

Eğer tarihi yapılarımızı korumazsak bizden sonraki çocuklar bizler gibi tarihi yapılarımızla ilgili bu kadar çok şey bilemeyecekler. Eğer bizden sonrakilerin iyiliğini düşünüyorsak, tarihi yapılarımızı korumalıyız.

Eski binalar tabi ki tamir edilip, günümüze yıkılmadan ve sağlam bir şekilde getirilmelidir. Ama artık tehlikeli binalar yerine yeni modern binalar yapılmalı. Ancak tarihi binalarımızı elimizden geldiğince korumalıyız ve günümüze göre tamir etmeliyiz. Git gide artan nüfus ile tabi ki yeni modern yaşam yerleri yapmayı da unutmamalıyız. Tarihimizi küçüklerimize masal ,hikaye gibi anlatalım çocukken öğrenilenler asla unutulmaz, günümüze kadar bilgili nesiller elde edebilir tarihimize olan merakımızı ilgimizi artırabiliriz.

tarihi eserler ile ilgili görsel sonucu

(Visited 139 times, 1 visits today)