Tarihin Zeka Dolu Cevapları

 

 

mae1-MEHMET AKİF ERSOY

Mehmet Akif Ersoy veterinerdir, bunu bilen ve Mehmet Akif’i küçük düşürmek isteyen biri bir topluluk içinde Mehmet Akif’e ‘Affedersiniz veteriner misiniz?’ diye sorar. Mehmet Akif bozuntuya vermeden cevabı verir ‘Evet bir yeriniz mi ağrıyordu?’ der.

sultan-alparslan2-SULTAN ALPARSLAN

Sultan Alparslan 27.000 askeri ile Bizans topraklarında ilerlerken keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla ‘300.000 kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor’ der. Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der ‘Bizde onlara yaklaşıyoruz.’

sokrates3-SOKRATES

Sokrates ve eşi bir türlü iyi geçinemezlermiş bir gün eşi Sokrates’e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş. Bakmış kocası hiçbir tepki göstermiyor bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış. Sokrates gayet sakin ‘Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak bekliyordum zaten’ demiş.

mark-twain4-MARK TWAIN

Büyük Amerikan mizahçısı Mark Twain bir toplantıda karşılaştığı kadına ‘Çok güzelsiniz hanımefendi’ demiş. Kadın ‘Maalesef size aynı iltifatla cevap veremeyeceğim’ diYe karşılık vermiş. Mark Twain bu kabalığı affetmemiş ve demiş ki ‘O halde sizde benim yaptığımı yapın, yalan söyleyin’.

sah-is-yss5-ŞAH İSMAİL VE YAVUZ SULTAN SELİM

Şah İsmail bir gün Yavuz Sultan Selim’e bir hediye gönderir. Hediye bir sandığın içindedir. Sandık açılır içinden değerli kumaşlar çıkar. Fakat o sırada etrafa pis bir koku yayılır. Sandığın içine insan dışkısı konulduğu anlaşılır. Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim’de Şah İsmail’e bir sandık gönderir. Değerli kumaşlar ve gül kokuları eşliğindedir. Ayrıca içine lezzetli bir kolumdan konulmuştur. Şah İsmail ve etrafındakiler şaşırarak bakınırlar, bir de not eklenmiştir ‘İsmail herkes yediğinden ikram eder.

smp6-SOKULLU MEHMET PAŞA

1573’te Sokullu Mehmet Paşa İnebahtında Osmanlı Donanmasının tahrip olması üzerine Venedik Büyükelçisine tarihi bir cevap  vermiştir. ‘Biz Kıbrıs Krallığını almakla sizin kolunuzu kestik. Siz donanmamızı yakmakla sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol geri gelmez ancak kesilen sakal daha gür çıkar.’ dedi.

seyh-samil7-ŞEYH ŞAMİL

Şeyh Şamil Rusya’ya esir düşer. Getirilen yemeği büyük bir iştahla yeyince Rus Çarı dayanamaz ve ona takılır. ‘Kumandan bu iştahla beni de yemenizden korkuyorum.’ Şeyh Şamil hiç istifini bozmadan ‘Korkmayın bizde domuz eti haramdır.’

 

KAYNAKÇA:

www.onedio.com

www.youtube.com

(Visited 190 times, 1 visits today)