Tarihteki kişiler tarihe nasıl yön vermiştir?

Tarihe yön veren kişi kim sizce? Ya da toplum? Edebiyatçılar mı? Dostoyevski, Franz Kafka, Montaigne,  Oscar Wilde…

Belki şairler?  Nazım Hikmet, Can Yücel, Attila İlhan,  William Shakspear,  Turgut Uyar,  Cemal Süreyya, Orhan Veli Kanık, Ümit Yaşar Oğuzcan, Özdemir Asaf, Necip Fazıl Kısakürek… 

Belki toplumlar? Çinliler, Hitler, Türkler, Osmanlı, İngilizler…

Belki Liderler? Mesela Atatürk…

Müzisyenlerdir belki?  Beethoven , Mozart,  Chopin, Fazıl Say, Neşet Ertaş, Vivaldi, Bach, Debussy…

Hepsinin de tarihte önemli bir yeri var. Peki Hangisi tarihe yön vermiştir? Derinden sarsmıştır? Belki de etki bırakmıştır?

Birçoğumuz farklı cevap verebiliriz bu soruya. Ama ben bir kişi değil de birkaç kişi söyleyeceğim.  Tarihteki en önemli kişinin kesin olarak  bulunabileceğini sanmıyorum. Birçok kişi gelişimimiz için katkıda bulundu. Bazıları tarihi kötü etkilerken bazıları ise çok önemli keşifler yaptı. Lakin elbette ki tarihi en çok , diğerlerine göre,  sarsan veya etkileyen kişi vardır.

  1. Louis Pasteur:  Tıbbın ilerlemesine fazlasıyla katkıda bulunmuştur. Bakterilerin ve mikropların varlığını kanıtladı. Ardından aşıyı keşfederek birçok hastalığa şifa buldu. Eğer aşı gelişmemiş olsaydı kuduza çare olmayabilirdi. Ya da bir çok hastalığa olmayabilirdi. 
  2.  Albert Einstein: Buzdolabını bulan kişidir. Her gün yediğimiz meyve, sebze, et tarzı yiyecek ve içeceklerin saklanması ve bozulmaması için önemli bir icat. Yanı sıra ışık hızını da keşfetmiştir. Ayrıca atom bombasının keşfine giden yolun önünü açmıştır. Burada atom bombasından dolayı, 1945 yılında Hiroşima’da yaklaşık 140.000 kişinin öldüğü biliniyor. Bu kadar canın gitmesi tarihte Japonya’nın güçlenmesine sizce de yol açmamış mıdır. Tabii ki de neden oldu. Japonya daha fazla önlemler alarak gelişmeye başladı.
  3. Adolf Hitler: 6 milyonu Yahudi olmak üzere 17 milyon insanın ölümüne neden olmuşlardır. Dünya’daki en büyük vahşetlerden biridir. 2.Dünya Savaşı’nda Hitlerden dolayı bulunan, geliştirilen bir çok silah vardır. Roketler, enigma, insan torpidolar ve atom bombası bunlara örnektir.
  4. Fatih Sultan Mehmet: Dünya tarihine birçok katkı sağlamıştır. İstanbul’un fethi sonucu Orta Çağ sona erip Yeni Çağ başlamıştır. Asya ile Avrupa arasındaki  kara ve deniz ticaret yolları, İstanbul Boğazı ve Karadeniz yolu, Osmanlıların denetimine geçti. Bu durum Avrupalıların Coğrafi Keşifleri başlatmalarında etkili oldu. Bunun yanı sıra Rönesans ve Reform hareketlerinde de katkısı oldu. İstanbul’u fethederek Bizans İmparatorluğu’nu da yıktı.

Size tarihi etkilemiş olduğunu düşündüğüm 4 insan gösterdim. Bana kalırsa bunların arasından tarihi en çok etkileyen kişi, Albert Einstein’dir. Bilime çokça katkı sağlamış, birçok imkansız denilen söylentileri çürütmüştür. Bilime teşvik de etmiştir. Tabii ki tarihe yön veren birçok insan vardır ve belki bazıları benim düşüncelerimden de önemlidir ama bilim denince, tarihe yön veren kişiler denilince akla ilk gelen insanlardan biridir, Albert Einstein.

(Visited 167 times, 1 visits today)