Tasaruflu Olalım Diye Ne Yaparız?

Tasarruf önemli kaynakları dikkatli kullanmaktır. Yani bir şeyi dilediğimiz bir şekilde kullanabilme becerisidir. Elimizdeki parayı ya da tüketilebilir her hangi bir şeyi dilediğimiz, istediğimiz şekilde kullanabiliyorsak tasarrufluyuzdur.

Elimizdeki parayı ya da tüketilebilir her hangi bir şeyi( içecek, yiyecek , ışık, oyuncak . . .vb) dikkatli kullanmak, idareli harcamak aslında hepimizin yapmak istediği birşeydir.

Ama malesef çoğu insan bu önemli kaynakları dikkatli kullanmıyor, ve tasarruf yapmıyordur. Elbetteki bizler de bazen tasarrufa dikkat etmeyip gereksiz harcamalar yapabiliyoruz. Oyuncak arabamız veya bebeğimiz olduğu halde bir yenisini daha almak, daha iyisini,  güzelini almak istediğimiz oluyor elbette.

Tasarruf sadece para ile yapılmıyor. Fakat  hepsinin sonucu paraya bağlanıyor. Mesela suyu, ışığı  gereksiz yere açık bırakmamalıyız. Gereksiz harcamalardan kaçınmak da son derece önemlidir. Birşey satın alırken gerçekten ihtiyacımız var mı, temel gereksinimimiz için almalı mıyız diye düşünmemiz de fayda vardır.

(Visited 85 times, 1 visits today)