Tatil İçin Nereyi Tercih Etmeliyiz?

Bence yaz tatili yapmak başlı başına bir zorluk. Çoğu kişi işlerinden veya maddi durumundan ötürü yaz tatiline gidemese bile bazı insanlar bu yaz tatili fırsatını iyice filtreleyerek  gidebileceği yerleri kısıtlıyor. Aslında buna bir kısıtlama olarak değil de tatilden daha çok keyif almak için yapılan bir araştırma olarak bakabiliriz.

Şimdi ise gelelim konumuza; Tatil için tarih kokan bir kültür turu yapmak mı yoksa Güney’deki sahillere mi gitmeliyiz? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir fakat yine de iki seçeneğin tüm artı ve eksilerini gözden geçireceğiz. Bence kültür gezisinin şöyle artıları var; Oradaki yerleri gezerken bilgimize bilgi katıp daha fazla genel kültür sahibi bir insan olabiliriz veya bir tur organizasyonu ile geziyorsan otobüste yeni dostluklar edinip keyifli vakit geçirebiliriz ve daha sonra edindiğimiz dostluklarla başka turlara gidip daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. Fakat bir kültür gezisinin eksileri ise seçtiğimiz tarih yazın kavurucu günlerine denk geliyorsa orada yürürken yanabiliriz veya otobüslerin veya diğer toplu taşıma araçlarının giremediği yerleri gezerken fazla yürümekten yorulabiliriz.

Şimdi ise gelelim Güney’deki sahillerin artıları ve eksilene. Öncelikle oraya bir arkadaşınız veya bir yakınınız ile giderseniz hem sabahları sahilde yüzerken veya sahilde yürürken arkadaşlarınız ile keyifli sohbetler edebilirsiniz. Tabii sadece sabahları değil, akşamları şehir içine gidip yürürken veya bir mekânda oturup keyifli oyunlar oynarken (Okey, tavla, pişti veya diğer kart oyunları) keyifli vakit geçirebilirsiniz ve bazen tatil bölgelerinde tarihsel yerler olabiliyor. Şimdi ise gelelim sahil tatilimizin negatif yönlerine. Öncelikle uçak bileti bulamadıysanız işiniz çok zor çünkü öyle yerlere araba veya otobüs ile gitmek çok can sıkıntısı bir durum yaşatabiliyor, hatta bazı yerlere karadan giden araçlarla gidilemiyor bile. İkinci olarak konaklama da bazen büyük sıkıntılar yaratabiliyor çünkü arkadaşlarınızdan uzak bir yerde kalmak istemezsiniz fakat arkadaşlarınızla yakın olan yerlerin bazen dudak uçuklatan fiyatları olabiliyor veya boş yerleri olmayabiliyor fakat bence arkadaşlarınızla geçireceğimiz keyifli zaman için bazen elinizi taşın altına sokmanız gerekir.

Şimdi ise sonuç kısmına geldik. Bence bu iki tatil türü arasından daha iyi ve eğlenceli olanı Güney’deki sahillere gitmektir çünkü sevdiklerinizle gideceğiniz bir tatil için insan neredeyse her türlü zorluğun altına girer ve bir daha aklınızdan çıkaramayacağınız anılarınız olur ve bunları hatırladıkça mutluluk gelir. Yani bence olarak sahil tatiline gitmek kültürel bir tatile gitmekten daha mantıklı bir fikir olur.

(Visited 24 times, 1 visits today)