Tavus Kuşu

Bence Tavus Kuşu diğer hayvanlar arasında en gösterişli hayvandır. Hayvanat bahçesine ilk kez ailemle beraber gittiğimde görmüştüm ve çok etkilenmiştim. Rengarenk tüyleri  ile pırıl pırıl pamuk gibi yumuşacık gözüküyorlardı. Bazıları beyaz renkli bazıları mavi renklidiydiler çok güzel parlıyorlardı, kuyruklarını çırpınarak açıyorlardı o anda inanılmaz bir güzelliğe sahip oluyorlardı. Herkesin görmesi gereken o güzelliğe dönüşen bir hayvan oluveriyordu.

Kuyruğu çok uzundu, çok şirindi, özellikle erkek olanları çok güzel ve gösterişliydi. Tavus kuşu gördüğümde içimi bir sevinç ve heyecan kaplar. Dünyanın en güzel hayvanı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde birçok yerde tavus kuşlarını görebiliriz.Tavus kuşunu besleyebiliriz.

image

Tavus kuşunu şehirlerde bazı parklarda ve hayvanat bahçelerinde görebiliriz. Böylece onları ziyaret etmiş oluruz. Tavus kuşları mısır, buğday ve yeşillikler verilerek beslenebilir. Köpeklerden çok korkarlar. Tavus kuşları birçok hikaye ve resimlerde kendinden bahsettirmiştir.Tabaklarda,fincanlarda havlularda vb gibi bazı kıyafetlerde de resmini görebiliriz. Halkımız arasında tavus kuşu tüyünün evimize uğur getirdiği ve nazardan koruduğu inancı olduğunu duydum.

Mavi Tavus kuşları Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşarlar. Dişi tavus kuşları miniktir boynu yeşildir soyları tükenmekte olduğu için koruma altına alınmıştır ve avlanması yasaklanmıştır. Çok doğru olduğunu  düşünüyorum. Büyüklerin ve çocukların zarar vermesini istemiyorum. Hayvansever bir çocuk olarak hayvanlarımızı sevelim ve koruyalım.

(Visited 223 times, 1 visits today)