Tehlike Arz Eden Deneyler

Çok eski dönemlerden beri insanlık tarihinde çok büyük tehlike arz eden deneyler uygulanmıştır. İnsanlar bu deneylerden bir sonuç çıkarmak yerine tehlikeli deneylere devam etmeyi tercih ettiler. Günümüzde hala küçük ve büyük çaplı olmak üzere çok farklı, tehlikesiz ve tehlikeli deneyler uygulanmakta. Bana sorulsaydı kesinlikle en ufak tehlike arz eden deneylerin bile yapılmaması gerektiğini söylerdim. Özellikle insan hakları ve belirli sınırlar içerisinde yararlı, tehlikeli olmayan deneylerin yapılmasına karşı değilim fakat her canlının en önemli özgürlüğü yaşama hakkıdır. Hiç kimse bir insanın özgürlüğünü kısıtlama hakkına hiçbir zaman sahip olmamıştır ve olmayacaktır.

Bir insana veya bir hayvana özgürlüğünü kısıtlayacak seviyede deneyler yapılmamalıdır. Aynı zamanda belirli kurallar çerçevesinde bu tarz deneylerin yapılması yasaktır. Bir insan gönüllü olarak deneyde yer almak istese de kişinin özgürlüğü söz konusuysa deney yapılmamalıdır diye düşünüyorum. Buna örnek olarak medikal sektör için ilaç testleri yapılırken gönüllülük esasında para karşılığında sağlığını tehlikeye atan insanlar verilebilir. Bunun yanında sadece insanlar değil, dünya üzerindeki bütün canlıların tehlike arz eden deneylerde bulunmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir insanın ne kadar yaşama hakkı varsa deneylerde en çok kullanılan hayvanlardan biri olan farelerin de o kadar yaşama hakkı vardır. Sadece kişisel olarak değil, bütün bir mahalle, şehir, hatta ülkeye bile zarar verebilecek deneylerin sürdürüldüğü göz önüne alınırsa bu durumu engellemek için çaba sarf edilmeli, çeşitli cezalar oluşturularak tedbirler alınmalıdır. Tehlikeli deneylerin sonu gelmezse, insanlığın sonunu getirebilecek deneyler bile uygulanabilir. Aslına bakarsak yasal olmayan bir şekilde her türlü deneyin yapılabileceğini düşünüyorum.  Daha önce savaşlarda yapılan deneylere baktığımızda insanlığın sonunu getirebilecek deneylerin yüksek potansiyel sahibi olduğunu görebiliriz. Savaşlarda genleri değiştirilmiş hayvanlar bu durumu kanıtlar nitelikte örneklerdir. Eski savaş dönemlerinde bile düşük teknolojiyle her türlü deney yapılabiliyorsa günümüzde yapılamayacak deney olduğunu hiç sanmıyorum. Tarihe baktığımızda sonu korkunç şekillerde biten çok fazla deney görebiliriz. Bu büyük çaplı deneylerin sonuçlarına bakıldığında genelde savaş dönemlerinde yapılan deneylerin neredeyse normal karşılandığını görebiliriz. Ayrıca tarihe bir göz gezdirirsek çok gereksiz deneylerin uygulandığını da gayet açık bir şekilde gözlemleyebiliriz.

Sonuç olarak zararsız deneylerin yapılmasını kesinlikle destekliyorum fakat canlıların hayatlarını tehlikeye atabilecek deneylere hiçbir şekilde sokulmamasından yanayım. Kimse istemediği bir deneyde bulundurulmamalıdır. Geçmişte tehlike arz eden deneylerin doğurduğu sonuçların göz ardı edilmemesi ve bu sonuçlardan ders çıkarılarak bu deneylerin devam ettirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Benim fikrime göre tehlikeli deneyler yapmak isteyen insanlar bu deneyleri başkalarında değil, kendi vücutlarında uygulamalılar. Bir insanı rızası olmadan asla bir deneyden bulunduramazlar. Bu durumların sonucunda verilen cezaların çok daha fazla olması caydırıcı olacaktır diye düşünüyorum. Başkasının özgürlüğünü herhangi bir şekilde kısıtlayan insanlar cezasız kalmamalıdır.

(Visited 184 times, 1 visits today)