Tehlikeli Bilimsel Deneyler

Yapılması tehlike arz eden bir bilimsel deneyi insanlar için yararlı olabileceğini düşünerek insanlar üzerinde denenmesi bence çok ama çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü belki bu deneme yani bilimsel deney gelecekte insanların genetiğini değiştirip şu anda yapabildiğimiz bir özeliğimizi kayıp etmemize yol açabilir, Dünya’ya karşı çok zararlı bir olaya sebep olabilir yada gelecekte bu bilimsel deneyin uygulanması sonucunda belki insanlığın sonunu bile getirebilir. Ve şimdi size bu düşüncemi ve neden böyle düşündüğümü bir örnek ile anlatmaya çalışacağım.

Thomas Midgley Jr. makine mühendisi ve bir kimyagerdir. Ama asıl amacı bilim dünyasına olumlu katkılar sağlamak değil bilim dünyasını sadece bir para kazanma aracı olarak görmüş ve o yönde çalışmalar yapmıştır. Buzdolabı sektörü batmakta iken buradaki para kazanma potansiyelini gördü ve bu sektör üzerine odaklanarak bilimsel deneyler uygulayarak klorofloro karbon gazını buldu. Soğutma sektörü bu gazın bulunmasıyla batmaktan kurtularak adeta en yüksek para kazanma potansiyeline sahip sektör haline geldi. Az maliyeti ve kararlı yapısı sayesinde o zaman üretilen her buzdolabında kullanılmaya başlandı. Ama daha sonra insanlar anladı ki bu gaz dünya atmosferine çok büyük zararlar verdi ve bu gaz yüzünden insanların akciğerlerinden bütün vücutlarına yerleşerek bütün insanları zehirledi. Fakat sadece bir buluş ile dünyaya bu kadar zarar vermemiştir bir başka buluşu da benzine kurşun ekleyince daha yüksek verimlilik aldığını görünce bu seferde otomobil sektöründe çok yankı yaptı ve bütün şirketler bu patenti kullandılar hatta Thomas kendisine özel bir fabrika açtı ama daha sonra fabrikada çalışan işçiler yavaş yavaş kurşun zehirlenmesi yaşadığından ve kurşun zehirlenmesi yaşayan işçilerde işten çıkartılarak bu yan etkisi örtbas edildi fakat en sonunda Thomas zehirlendi. Ama çoktan bu kurşunlu benzinin bulunduğu ortamda bulunmuş insanlarda bu zehirde kendilerine olan payı alınca çoğu insanı yine zehirledi. Fakat zaten arabalarda bu benzini kullandığından egzoz gazından bu zehirli gazı salınca bütün dünyayı yine zehirlemiştir.

Bence artık neden benim bu kadar bu konuya karşı olduğumu anlamışsınızdır. Bunun etkisini belki biz yaşamayız ama çocuklarımız belki torunlarımız çok ağır bir şekilde yaşayabilir. Bu konularla bilgisi yüksek olan insanlardan bir kurul oluşturulup yapılan ve yürürlüğe konulacak bütün bilimsel deneyleri bütün canlılar ve insanlara etkisi ne olabilir diye etkisi incelenmelidir. Aksi takdirde yeni bir sözde bilim insanı gelebilir ve bütün dünyayı yok edebilecek buluşlar yapabilir. Çünkü artık dünyada insanların çoğu insan sağlığındansa parayı önemser ve bu gibi olayların yaşanmasına bir ortam hazırlar hale gelmiştir maalesef.

(Visited 40 times, 1 visits today)