Tehlikeli Reklamlar

Günümüzde birçok yerde reklamlarla karşılaşırız. Sokaktaki tabelalarda, televizyonda, internette… Bu kadar çok reklamların olmasının sebebi ise insanlara bir ürünün tanıtımını yaparak insanlara bu ürünü aldırmaya çalıştırmalarıdır. Buna denecek bir şey yoktur tabiki. Sonuçta ortaya koyulan ürünü satmaları gerekmektedir. Fakat reklamlar bazen çok etkileyici olabiliyor. İnsanlar reklamlardan çok etkilenerek ürünü almak isteyebiliyorlar. Reklamlarda tahmin edeceğiniz gibi sadece ürünü tanıtmıyorlar, reklama başka hususlar ekleyerek reklamı etkileyici kılmaya çalışıyorlar. Peki, “Bunda ne sorun var?” diyeceksiniz. Hemen açıklayayım.

Öncelikle buradan her reklamın iyi bir ürünü mü, yoksa kötü bir ürünü mü tanıttığını anlayamayız. Çünkü dediğim gibi, reklamın içerisinde etkileyici hususlar vardır. Ürün elimize geldiğinde belki de hiç de reklamdaki gibi olmadığını anlayacağız. Bu, reklamlara göre ürün almamamız gerektiğini anlatır bize.

Bir de şöyle bir durum vardır ki reklamı yapılan ürünün kötü bir ürün olduğunu düşünelim. Bu ürünün pek bir işimize yaramayacağı kanısına varalım. Bu konuda çok bir sıkıntı yoktur. Sadece paramız boşa gider. Fakat eğer bu ürünün bize bir zararı dokunacaksa işte burada büyük bir sorun ortaya çıkar. Örneğin toplumun sağlığını tehdit eden gıdalar.

Günümüzde illaki toplumun sağlığını tehdit eden gıdaların reklamları yapılıyordur. Bu bence büyük bir sorundur. Belirttiğim gibi, reklamların etkileyici özellikleri vardır. Insanlar reklamlardan etkilenerek ürünü almaya karar verebilirler. Aldıkları ürünün de sağlıklı veya sağlıksız olduğunu bilemeyebilirler. Bu durumda da aldıkları zararlı gıdayı tüketirler. Bu sebepten dolayı insanların reklamların etkileyiciliğine kapılmayıp doğru ürünü kendileri bulup almalıdırlar. Bu, insanların kendi kendine kazandırması gereken bir özelliktir. Ayrıca burada şöyle bir kötü durum daha vardır. Satıcılar ürünlerini satarak zengin olurken alıcılar sağlıksız ürün yedikleri için hastalanabilirler. Bu, anlarsınız ki çok kötü bir durumdur.

Burada alternatif bir çözüm daha vardır. İşe yarama olasılığı da fazladır. Toplumun sağlığını tehdit eden gıdaların reklamlarının yapılmaması. Bu sayede insanlar böyle reklamları görmez ve o ürünlerden uzak durma olasılıkları daha fazla olur. Hem satıcılar sağlıksız ürün satarak zengin olmazlar, hem de insanların sağlığı tehdit altında olmaz. Her zaman önceliğimiz toplumun sağlığı olmalıdır. Bu sebepten dolayı bu konularda gereken hassasiyeti göstermekten kaçınmayıp böyle reklamları kaldırmalıyız.

Bazı reklamların ne kadar tehlikeli olabileceği açıkça ortada. Bu reklamlar işte sağlığımızı tehdit edenler. Dediğim gibi, toplumdaki önceliğimiz her zaman sağlık olmalıdır. Toplumun sağlığını tehdit eden bir durum varsa bu durumu hemen ortadan kaldırmak gerekir. Burada o durum tehlikeli reklamlar oldu. Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız sağlığınızı tehdit edebilecek reklamlardan uzak durun, veya o reklamların etkisine kapılmamayı öğrenin.

(Visited 31 times, 1 visits today)