TEHLİKELİ

Bu aralar çocuklar aşırı şekilde teknoloji bağımlısı. Mesela bilgisayar oyunları,cep telefonlarından izlenen videolar ve daha fazlası. Annem anlatıyor eskiden her sabah gazeteyi ilk okumak için kardeşiyle kavga edip yarışıyorlarmış. Ama günümüzde insanlarla gazete almaya ihtiyaç duymuyor. Telefondan veya bilgisayardan gazete sayfalarına bakıyorlar. Benim ailem de bunu yapıyorlar. Ben de onlara kızıyorum. Çünkü ben teknoloji bağımlısı değilim. Elektrikler gidince ailede en mutlu ben oluyorum. Çünkü elektrikler kesilince ailem izleyecek veya ilgilenecek bir  teknolojik alet bulamıyorlar ve bizimle sohbet etmeye başlıyorlar. Ama iyi yönleri de var tabi. Mesela bilgiye daha kolay ulaşabiliyoruz. Tıpta ve sağlıkta gelişme oluyor. Örneğin ultrason veya röntgenle ne olup bittiğini öğrenebiliyoruz. Erken teşhis konulabiliyor. Arabanızda bulunan radyo sayesinde yolda giderken haberleri dinleyebiliyorsunuz. Kısacası;

TEKNOLOJİNİN YARARALARI:

    • Teknolojinin bir ürünü olan internet ile dünyanın diğer ucundaki bir kişi ile hızlı bir şekilde görüşebilir ve ona bilgi aktarımı yapabiliriz.
    • Teknoloji sayesinde sağlık alanında da bir çok yeniliklerin altına imza atılmıştır ve böylece bir çok hastalıkların tanı ve tedavi süreçleri icat edilen tıp aletleri sayesinde daha kolay bir hal almıştır.
    • Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte uydular, telefonlar, televizyonlar sayesinde iletişim son derece kolay ve hızlı bir hal almış.

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI:

Teknoloji geliştikçe doğal kaynaklara duyulan ihtiyaç artmıştır bununla birlikte insanlar yeni yerleşim yerleri açmak için ormanları tahrip ederek her yere binalar yapmaya başlamıştır.

  • Silah sanayisi de teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişmiştir ve dünyadaki en büyük zarar veren atom silahları teknoloji yüzünden üretilmiştir ve bu silahlar günümüzde dünyamıza büyük ve geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.
  • Teknoloji ile sanayileşme faaliyetleri daha da artmıştır. Kurulan sanayi fabrikalarının bacalarından çıkan zehirli dumanlar hem doğaya hem de canlıların sağlığına zararlar vermektedir.
  • Teknoloji ile makineleşme artmıştır insan gücünün yerine makine gücü almıştır ve insan gücüne olan ihtiyaç azaldığından dolayı işsizlik oranı artmaya başlamıştır.

KAYNAK:http://www.derszamani.net/teknolojinin-yararlari-ve-zararlari-kisaca-maddeler-halinde.html

 

 

(Visited 88 times, 1 visits today)