Tek Bedende Kaybolan Kimlikler

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle sosyal medya kullanımı da hızla arttı. Eskiden sadece belirli yaş aralığındaki kesimin etkisinde olan  sosyal medya , 7’den 70’e herkesin kullandığı ortak ağ platformu haline gelmiş ,gençleri kendi etkisine almayı başarmıştır. Yapılan paylaşımlar milyonlarca insanın beğenilerini aynı zamanda yargılarını da getirmekte.  Peki yapılan  paylaşımların insan algısına etkileri nasıl olabilir?

Özellikle son yıllarda sosyal medyanın ipleri 18 yaş altı gençlerin elinde. Çoğu genç sosyal medya kullanmaya sevdiği ünlüleri, şarkıcıyı , ona ilham veren her kim ise onları takip etmekle başlıyor. Tabii keşke her şey bununla kalsa. Zamanla idol olarak benimsediğimiz kişilerin karakterine ve hatta bazen de görünüşüne bürünmeye çalışıyoruz. Yaşadığımız dönemin getirdiği yapay güzellik algısı da gençlerin tüm doğallığını mahvetmeye başlıyor. Aynı zamanda sosyal medyanın yarattığı güzellik anlayışı çoğu gencin kendini çirkin hissetmesine neden oluyor. Yaratılan bu güzellik anlayışı insanın kendi benliğini ve hatta kişiliğini de unutmasına sebep oluyor. Önemli olanın güzellik değil karakter olduğunu hepimiz unutuyoruz. Bence karakterin 2. plana atılmamasının gerektiğini biri yüzümüze vurmalı. Bunu deneyenler var fakat bu algıyı yıktıklarını pek söyleyemeyiz.

Örneğin ünlü şarkıcı Rihanna’yı tanımayanımız yoktur. Kendisi hem güzelliğiyle hem de sesiyle büyük kitlelerin kalbine dokunan şarkıcı olmayı başarmıştır. Son zamanlarda sosyal medyanın yarattığı ” 90 60 90 ”algısını yıkmış ve hızla kilo almaya başlamıştır. Sosyal medyayı çalkalayan bu kilolarla Rihanna epey mutlu. Çünkü aslında bize söylemek istediği vücut ölçülerinin karakter ölçmediği …

 

Sosyal medyanın yarattığı etkiye maruz kalan gençlerden birisi de İranlı Sahar Tabaar . 19 yaşında olan genç kız Angelina Jolie ve Tim Burton film karakteri olan Ölü geline benzemek için 50’den fazla estetik ameliyatı geçirmiş ve kendi benliğinden vazgeçmiştir. İranlı gencin son hali görenleri hayrete düşürmüş ve yaratılan güzellik algısının bir kez daha insanlığa zarar verdiğinin en büyük kanıtı olmuştur.https://www.youtube.com/watch?v=3dA431hzhjw

 

Öncellikle bize güzel ve hoş görünen şeyin aslında farklılık olduğunu anlamamız gerekiyor.  Birini idol almak güzel bir şey olabilir, onun özelliklerini kendimiz gibi yansıtmakta da hiçbir problem yok fakat kendi benliğimizi kaybetmediğimiz sürece. Çünkü tek tip güzellik anlayışı sadece doğallığımızı değil değil aynı zamanda kimliğimizi de yok ediyor. Örneğin filmlerde özel seçilmiş insanlar oynatılıyor. Basın-yayın devamlı özendirilen kişiler sunuyor ekranlara. Bu da hayliyle insanlara kendilerini sorgulatmasına neden oluyor. Bence işe ilk bunlar gibi büyük kitlelere ithaf eden platformlar ile başlanmalı. Çünkü işin başladığı ve bittiği nokta burası olmalı. Tek tip bedenin güzellik değil sadece sıradan bir şey olduğuna dair daha çok insanlar bilinçlendirilmeli.

Sonuç olarak yaratılan güzellik anlayışının neredeyse  tüm gençleri ele geçirdiği aşikar . Bundan kurtulmak her birimizin farklı olduğunu ortaya koymaktan geçiyor. Çünkü tüm güzellikler sadece onları ifade etmeyi bildiğimiz sürece değerlidir.

 

(Visited 88 times, 1 visits today)