Tek Çaremiz: Uzay

Dinozorların yok oluşuna dair birçok teori bulunsa da -büyük volkan patlamaları gibi- bilim insanlarının çoğu Dünya’ya çarpan büyük bir gök taşının, dinozor devrini sonlandırdığını düşünmektedir. 10 kilometre çapındaki bu devasa meteorun yaklaşık 65 milyon yıl önce Meksika körfezine çarptığına inanılmaktadır. Bu bölgede meteorlarda bolca bulunan iridyum elementine sıkça rastlanıldığı ve körfezde büyük bir krater olduğu için bilim adamları bu teoriyi savunmaktadırlar. Bu çarpışmanın hemen ardından çok sayıda hayvan ölse de kitlesel yok oluşların asıl nedeni çarpışma sonucunda oluşan etkilerdir. Çarpışmanın ardından Dünya çapında yangınlar ortaya çıkmış ve bu yangınlarda çok sayıda hayvan türü yok olmuştur. Bu olay sonucunda Dünya’da 20 cm’den büyük hayvan kalmamıştır. Sadece yer altında yaşayan Küçük hayvanların bir kısmı hayatta kalabilmiştir. Bu olay dinozorlarla ilgili olduğu için herkes tarafından bilinmektedir. Ancak Dünya’ya, tarihi boyunca çok sayıda meteorun çarptığını ve hala çarpmaya devam ettiğini biliyoruz.

          Avrupa’daki büyük veba salgınını hiç duydunuz mu?

1347-1351 yılları arasında olan bu salgında 100 milyonu aşkın insan hayatını kaybetmiştir. Salgının aslen Çin ve Orta Asya’da başladığı düşünülmekte ve tüccarlar aracılığı ile öncelikle Avrupa’ya, ardından da tüm dünyaya yayılmıştır. Ayrıca ticaret gemilerinde bulunan pire ve farelerin de veba salgınında büyük bir yer tuttuğu düşünülmektedir. Günümüzde de çeşitli salgınlar ortaya çıkmakta (Sıtma, Malarya gibi) ve zaman zamanda çaresi bulunmamaktadır (AIDS gibi).

Büyük doğa olayları, salgınlar, kıtlıklar gibi sık sık ortaya çıkan, insanları ve hayvanları yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakan olaylar, alternatif kurtuluş yolları bulmak için insanlığı zorlamaktadır. Mesela Microsoft’un kurucusu Bill Gates 10 yıl içerisinde pandemik hastalıklarla ( kitlesel salgın hastalıklarla ) karşılaşacağımıza kesin gözüyle bakmakta ve Dünya dışı yaşam alanı bulmamız gerektiğini ısrarla söylemektedir. Yine meşhur iş adamı Tesla’nın kurucusu Elon Musk Dünya’nın kısa süre içerisinde bir felakete maruz kalacağını düşünerek SpaceX adı altında insanları Mars’a taşıyacak araç yapmak için bir şirket kurmuştur.

Dünya’nın en zeki insanlarından biri olarak kabul edilen Stephan Hawking dünya çapında etkili olacak felaketlerle ilgili de kafa yormuştur. Böyle bir felaketin ( büyük volkan patlamaları, dünya çapında depremler, dev tsunamiler, meteor çarpmaları, salgın hastalıklar,… ) geleceği güne ’’ Kıyamet Günü ’’ demiştir. Ona göre de Kıyamet Günü’nde kurtuluş Uzay’dadır. Bu yolculuklara hazır olmak için 10 yıl içerisinde Mars’a gidilmesi gerektiğini ve 30 yıl içerisinde de Ay’a bir uzay üssü kurulması gerektiğini söylemiştir.

Bence de yukarıda bahsettiğimiz felaketler kaçınılmaz olduğu için Bill Gates, Elon Musk ve Stephan Hawking gibi birçok bilim insanının çözüm önerileri doğrudur. Uzay sonsuz bir kaynaktır. İçinde yaşayabileceğimiz çok sayıda gök cismi olmalıdır. Bir yolunu bulur ve bu yerlere ulaşabilirsek türümüzü sonsuza dek var edebiliriz. Ayrıca uzayda seyahati geliştirebilirsek şu anda bilmediğimiz; gelişimimize ve yaşamımıza katkı sağlayacak farklı maden, mineral, enerji kaynaklarında da ulaşabiliriz. Bir gün uzak yıldızlara yolculuğu başarabileceğimize inanıyorum.

Kaynakça:

https://khosann.com/elon-musk-2022de-marsa-gidecek/

http://www.haber7.com/dunya/haber/2613418-bill-gates-uyardi-dunyanin-sonunu-getirebilir

https://steemit.com/tr/@akbergu/dinozorlarin-yok-olusu

http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/buyuk-veba-salgini-102

 

 

 

 

(Visited 65 times, 1 visits today)