Savaş Çözüm Getirmeyecek

Herkes dünya vatandaşı olsaydı neler olurdu?

Hiç düşündünüz mü niye savaşlar var? Kimlerin yüzünden çıkıyor bu savaş? Dünyada hep barış olsaydı neler olurdu?

Savaşlar, yöneten insanların farklı amaçları ve hırsları yüzünden ortaya çıkar. Genelde paylaşamadıkları için kavga ederler ve sonuçta insanlığın geleceğini tehdit eden savaşlar ortaya çıkar. Hayatlarını tehdit ettiği insanların içinde yeni doğmuş bebekler, annesinin kucağından kopan canlar ve daha yeni askere giden kişilerdir. Bunların hepsi yöneten insanların açtığı savaşlardır şimdiki insanlara çocuklara paylaşmanın önemini öğretiyorlar ama ne yazık ki ülkesindeki insanlar örnek olacakları yerde kötü örnek oluyorlar bu çok kötü bir durum.

Bazı çocuklar ise boğularak ölmüştür. Aynı zamanda bu çocuklar iki ülke arasında geçen savaşlar yüzünden iyi olmayan bir plastik bot ile başka bir ülkeye geçmeye çalışırken hayatını kaybetmiştirler ve bu çocuklar hiçbir şeyden haberdar değildiler. Bir çocuğun en önemli olan yaşama hakkın elinden alınıyor aynı zamanda da kocaman bir gelecek farkında olamadan gitmiştir. Bu sadece küçük bir örnekti ama yine de böyle olaylar büyük bir acı yaratır. Bu savaşlarda bir paylaşma olmadığı ortaya çıkar veya hoşgörü olmadığından dolayı ortaya çıkar belki de bir özür her şeyi bir özür değiştirebilir.

Savaşlarda yok olan sadece bugün değildir, geleceğidir insanlığın ve tüm dünya nimetlerinin.

İşte Halep’te milyonlarca insan karton ya da poşetin üstünde alarm yerine bombalarla uyanıyor. Aynı zamanda birçok insan Halep’te hayatını kaybediyor neden mi? Bazıları hastalıktan, bazıları bombalardan. Bir kere de olsa kendinizi onların yerine koyun birçok çocuk annesi babası ölmüş sokaklarda tek başlarına hayatta kalmaya çalışıyor. Bir erkek çocuğu oyuncak arabası olmasını ister bir kız çocuğu ise bir oyuncak bebeği olmasını ister. Parası olan çocuklar için bunlar hiçbir şey. Bunlar bir çocuğun hayallerini süsler. Hepimiz bu çocuklara acırız ama onların bizlerden hiçbir eksiği yok. Bir düşünün yoksulu yoksul yapan üzerindeki kıyafet mi? Yoksa başkasının içindeki canavar mı? Zengini zengin yapan üstündeki kıyafet mi? Yoksa içindeki melek mi? Dürüst olun yolda gidiyorsunuz bir kız çocuğu gördünüz üstünde güzel kıyafetler onu yolda tek başına görseniz yardım eder misiniz? (Evet) Ama bu kızın tam tersine üstü başı yırtık ve kirli olsa yardım eder misiniz? (Hayır) Bu verdiğim örnek denenmiş ve kanıtlanmış bir şey… Birtakım ülkelerde kurgulanmış toplumsal olaylarla ilgili bir deney bu.

.

(Visited 194 times, 1 visits today)