Tek El mi? İki El mi?

Anaokulundan itibaren bazı görevleri belirli bir takım ile yapma görevi verilmiştir bizlere. Büyüdükçe ve okumaya devam ettikçe de hem kendi başına altından kalkman gereken hem de bir grup ile halletmen gereken işler birikmeye devam eder. Okul hayatında belirli bir talimat aracılığıyla yaptığın bu takım çalışması okuldan sonraki dönemde seçenek haline gelir. Ya bir takımın içinde yer alabilirsin ya da bireysel bir şekilde gerçekleştirebilirsin üstüne düşen görevi. Peki hangisinin daha faydalı olacağını nereden bileceksin? Atalarımızın söylediği “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” sözüne mi yoksa Ringelmann etkisinin üzerine dayandığı “Bir gruptaki üye sayısı arttıkça üretkenlik düşer.” ifadesine mi dayanacaksın?

Atalarımızın söylediği ve hepimize hayatımızın en az bir alanında tavsiye olarak büyüklerimizin söylediği “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözü bir işin birlikte yapıldığında çok daha hızlı ve kolay bitirebileceği ve büyük işlerin bir araya gelinerek daha güçlü bir şekilde halledileceği anlamını taşımaktadır. Ringelmann’ın ifadesi ise kendi adını taşıyan bir etkiye dayanır.

Ringelmann etkisi, basitçe bir gruptaki eleman sayısı arttıkça her elemanın katkısının azalmasını ifade eder. Örneğin ip çekme müsabakasında her yeni eleman kendisinin etkisinin azaldığını düşünerek daha az dikkat ve emek sarf eder. Diğer bir ifadeyle, gruba üye olan bireyler, ipi tek başına çekmesine göre daha az emek harcar.Klasik yaklaşımda grup sayısı arttıkça grubun etkisinin artması beklenirken Ringelmann ilk kez (1913) bunun tersi yönde bir etkiden bahsetmektedir. (http://mis.sadievrenseker.com/2015/05/ringelmann-etkisi-ringelmann-effect/)

Tabi ki her insan farklıdır ve doğal olarak herkesin kendine özgü bir çalışma tarzı vardır ve üretkenlik kişiden kişiye değişebilir. Böyle düşünüldüğünde işi bitirme hızı, stili ve yönü farklı olan insanlarla bir şey yapılmaya kalkıldığında kargaşa ve kaos ortamı oluşabilme olanağı çok fazladır. Bu da işin düzgün ve zamanında yapılmasını engelleyebilir. Kendine bağlı kalarak kendi bildiğin yoldan kişisel bir şekilde ilerlemek hem daha işlevsel hem de özgüven açısından daha katkılı olabilir bireye. Böyle düşünüldüğü zaman yola tek başına devam etmek sorunsuz ve doğru yol olarak düşünülse de madalyonun öteki tarafından baktığımızda bireysel birçalışmada projenin, görevin yükünü paylaşabileceğin bir takım arkadaşı olmadığı için tüm yükü tek başına taşımak zorunda kalıyor birey. Ayrıca bir grup insanın, birden fazla aklın ortaya çıkarabileceği yaratıcı fikirlerden faydalanılamadığı gibi görevin tüm yükünü üstlenmenin negatif sonuçları kişinin projeyi zamanında bitirmesine engel olabiliyor.

Gördüğünüz gibi ne beraber çalışmak işi tek başına bitirmekten üstün ne de işi tek başına bitirmek beraber çalışmaktan. İkisinin de artıları ve beraberinde getirdiği eksileri var. O zaman göze almamız gereken şey projenin ne yönden daha fayda sağlayabileceği. Eğer yaratıcılığın öne çıktığı bir görevse takım çalışması her zaman avantajlı seçenektir. Fakat kısa bir zamanda bitirmeniz gereken planlı gidebileceğiniz bir görevse bireysel çalışmak daha faydalı olacaktır. Anlayacağınız üzere hangi sözü ve ifadeyi dinleyeceğimizin bir cevabı yok. Biz ikisini de aklımızda tutup aldığımız göreve göre seçimimizi yapabiliriz.

 

https://www.milliyet.com.tr/gundem/bir-elin-nesi-var-iki-elin-sesi-var-atasozunun-anlami-nedir-kisaca-atasozu-aciklamasi-6194618

https://www.flexjobs.com/blog/post/how-to-answer-would-you-rather-work-on-a-team-or-alone/

(Visited 16 times, 1 visits today)