Tek Meblağ: İki Farklı Tatil Seçeneği

Uzaya gitmek pek çok insanın hayalini süslemektedir. NASA’nın sağladığı “Uzayda Tatil Avantajı” ise pek çok insanın hayallerini gerçekleştirebilir!

NASA’nın yeni başlatmış olduğu “uzay turizmi” ile iki yüz elli bin dolar gibi büyük bir meblağ karşılığıyla uzayda bir haftalık tatil mümkün. Ancak, benim gibi bazı insanlar Dünya’yı dolaşmanıza yetebilecek olan bu parayı, bir hafta için harcama taraftarı değil. Gelin Dünya’yı dolaşmak ve uzayda bir hafta tatil yapmanın yaşatacağı deneyimlerin farklarını ele alalım:

İlk olarak, her ne kadar uzaya gitmek çok hayalî bir olay gibi görünüp insanları büyülese de, bu maceraya atılmak için ödenmesi gereken paranın çok fazla olduğunu (yaklaşık olarak bir milyon beş yüz dört bin Türk lirası) unutmamamız gerekir. 1 haftada da bu parayı harcayabilirsiniz, birkaç ayda da. Karar sizin.

İkinci olarak, uzaya çıkarken ne tür zorluklarla karşılaşacağımızı kestirmek çok güçtür. Hayalinizi gerçekleştirmek uğruna sıcacık evinizde oturmak veya gezmek varken siz, evinizin kilometrelerce yukarısında, insanların cesedinize bile ulaşamayacağı bir yerde ölmüş olabilirsiniz. Dünya’yı gezerken de başınıza birsürü zorluk gelebilir. Ama en azından oksijensizlikten ölme riskiniz yoktur!

Üçüncü olarak, her insan ödediği miktarın karşılığında konforda olmak ister. Uzaya çıkarken basınç farkından yaşayacağınız baş ağrıları, kusmalar, hatta bayılmalar sizi konforda olmaktan alıkoyabilir. Dünya’da ise başınızı ağrıtabilecek, sizi koşturabilecek tek şey yapacağınız uzun yolculuklar olacaktır.

Sonuç olarak, “uzay tatili”nin ve Dünya gezisinin birçok artısı ve eksisi vardır. Karar sizin, tabii para da.

(Visited 21 times, 1 visits today)