Tek Sorunumuz Yol mu ?

Türkiye’nin mutlak gelişimi için bir şeylere göz yummamız yani hayatımızı hızlandırmamız gerekiyor değil mi? Peki kendimiz için düşündüğümüz bu hızlı hayat dışarıya ne gibi zarar veriyor veya bunun sonuçlarında neler doğuyor hiç düşündük mü?
Motorlu taşıtlar artık tamamen hayatımızın bir parçası oldu diyebiliyoruz. Bu teknoloji harikası varlıkların bizim hayatımızı kolaylaştırması dışında bunun yol açtığı bir çok sorunu da beraber getiriyor ve artık insanlar araçlardan inip doğanın eski haline dönmesi için bisikletlere binmemiz gerektiğini söylüyor yani aslında biz hızlanan teknolojide geriliyoruz. Bunun tek bir sebebi vardır o da ihtiyaç dışı kullanım.
İnsanların ihtiyacını karşılamak için yollar yapılıyor ve bunun için çoğu zaman düz bir yol olsun diye koca ağaçlar ve beraberinde nice anılar katlediliyor. Bunlara gerek var mı diye sormamız lazım kendimize. Yollar bizi daha tembel yapıyor ve insanoğlu günden güne aktivitesini unutuyor. Sağlıklı yaşam sloganları atılıyor, doğayı kirletmeyin deniyor ama en nihayetinde bunu diyenlerde bu süreci tekrarlıyor.Belki bu kadar stresi bir kenara bırakmalı ve doğaya biraz hak tanımalıyız. Bu süreçte bizi stresten uzaklaştıracak, kim olduğumuzu hatırlatacak , hayatın kısa olduğunu ve tadını çıkarmamız gerektiği mesajını verecek ve o an için yapılan yollar için katledilen ağaçlar ve devamında gelen ekolojinin hüsranını yaşayacağız.
Her ne kadar çabalamamız gerekse de yolların hayatımızı hızlandırdığı kadar ruhumuzu yavaşlattığını da unutmamalıyız. Hayatı hızlandırmak veya bir yerlere kolay ulaşmak ya da trafiği ortadan kaldırmak insanlara anlık bir tatmin süreci tanıyacaktır peki ya bunu uzun vadede düşündüğümüz de her şey anlık bir tatmin gibi mi devam edecek yoksa insanlar onlardan da sıkılıp yeni bir statü mü belirleyecek. Bunun cevabını verebilmek için henüz çok erken.
Hızlılaşan hayatta kimse geri kalmak istemediği için çoğu zaman bir daire başına iki otomobil düştüğünü görüyoruz. Peki daha fazla yol yapmak yerine bu arabaları azaltsak ve çevreye faydamız olsa daha iyi olmaz mı. Çözüm ne elektrikli otomobil ya da yol yapmak tek çözüm yollarda bulunan otomobilleri azaltmak ki bizim de en çok zorlandığımız şey o çünkü insanımız rahata alıştı ve bir anda hayatın temposuna yenik düşmek onları etkileyecektir.
Çoğunluğun isteğine göre belirlenen hayat standartlarında statülere ayak uydurmak günden güne zorlanıyor bizim yapmamız gereken tek şey ise en başta insan olduğumuzu unutmamak ve çevreye verebileceğimizin en minimumu etki etmek.

(Visited 22 times, 1 visits today)