Tekno-Gündem: Iphone 7

Apple firmasının yeni amiral gemisi olan Iphone 7 ve Iphone 7 plus çıkışını geçtiğimiz haftalarda yaptı. Çoğu Iphone kullanıcısının şikayet ettiği şey elbette batarya ve fiyat konusudur. Apple yeni telefonu Iphone 7 için batarya konusunda “Diğer bütün Iphone’lardan daha iyi bir bataryaya sahip…’’ dedi. Fakat bu batarya karşılaştırmasını kendi telefonları içinde yaparsak bu batarya ömrünün günümüz için yeterli olmadığını görüyoruz. Fiyat konusuna gelince biliyoruz ki Apple ürünlerinin en pahalıya satıldığı yer Türkiye ve fiyatı maalesef gene tuzlu.

ip7
Apple’ın attığı yenilikçi adımlardan biri ise Iphone 7’de kulaklık girişinin bulunmaması. Bu adım cesurca atılmış ve Apple’ın en çok önemsediği tasarım konusunda Iphone 7’ye daha sade bir hava katmış. Ancak telefon şarjda iken kulaklık kullanmak için muhtemelen Apple’ın o pahalı aparatlarından birini sipariş etmeniz gerekecek. “Peki, bizim sivri uçlu (3,5mm jak girişli) kullaklıklarımıza ne olacak?” diye soranlar için Apple’dan beklenmeyen ve kutu içeriğinden çıkan bir kulaklık çevirici (Genelde hep ayrı alınır) sizleri karşılıyor.
Iphone 7’lere İP 65 (Yaklaşık 1 metre) derecesinde su ve toz geçirmezliği eklenmiş. Ama hangi insan bu kadar para ödedikten sonra bu telefonla suya girmeye cesaret eder?

Sadece Iphone 7 pluslara özel olan bir özellik var, o da Iphone 7 plus’ın çift kameralı olması. Bu İphone 7’nin rakiplerine yetişmesi için güzel bir özellik.
Yeni Iphone 7 size 5 farklı renk seçeneği ile geliyor. Bunlar: Jet Black, Black, Silver, Gold ve Rose Gold. Jet Black Iphone’larda çok sevdiğimiz Space Gry yani Uzay Grisi’nin yerine gelmiş. Bu arada belirtmekte fayda var Uzay Grisi her yeni Apple ürününde gittikçe açılıyordu. Ayrıca mat siyah olan Black modeli çok çiziliyormuş bir kap almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Apple’ın Iphone’lar için satışa çıkacak Bluetooth bir kulaklık tasarladığını gördük fakat bu kulaklığın bir ucunun kaybolması çok olası ki normal bir kulaklığa göre çok daha pahalı olacak bu kulaklığı kimse kaybetmek istemez.

Son olarak Iphone 7’nin 256 gb’lik bir versiyonunun 5000 TL’yi geçtiği açıklandı fakat normal versiyonları hakkında bir bilgi yok. Ama bazı söylentiler 64 gb’lik plus olmayan versiyonunun 3750 TL’den satışa çıkartılacağını söylüyor. Telefonunu ise Türkiye’de 64 gb’lik, 128 gb’lik ve 256 gb’lik versiyonların çıkacağı sanılıyor.

(Visited 76 times, 1 visits today)