Tekno-Gündem: Oyuncu (Gamer)

Rutin okul hayatımıza renk katan, refleksleri ve yaratıcılığı geliştiren  oyunlar, teknolojiye oyunculuk şeklinde yeni bir bakış açısı kattı. Bazı teknoloji eleştirmenleri, bir insanın bu işten para kazanana kadar oyuncu olmadığını söylüyor. Ancak büyük bir eleştirmen kitlesi ise oyuncu olmak için para kazanmaya gerek olmadığını, bu oyunları oynayanlar arasında tanınmış ve iyi olmanın, o kişiyi oyuncu olarak nitelendirmek için yeteceğini söylüyor. Bu sektörde çok iyi ekipmanlara sahip olsanız bile, belli oyunları iyi oynamadığınız sürece kendinize oyuncu diyemezsiniz. Ancak bu oyunların sistem gereksinimlerinin altında bir teknolojiniz varsa, zaten o oyunu ne kadar iyi olsanız da iyi oynayamazsınız.pro gamer ile ilgili görsel sonucu

Peki bir gamer yani oyuncu olduğunuzu diğer insanlara nasıl kanıtlarsınız? İşte size E-Spor Ligi! Ülkemizde bu faaliyetler maalesef çok kısıtlı ancak, bu sektörde ülkemizin oyuncu takımlarının da şampiyonlukları var. Peki sesinizi bir oyuncu takımına nasıl duyurabilirsiniz? Öncelikle E-Spor Ligi olan herhangi oyundaki turnuvaya katılmanız gerekli. Ancak bu turnuvalara katılabilmek oyundan oyuna farklılıklar gösteriyor. Örneğin League of Legends gibi bir oyunda, belirli bir seviyenin üstüne çıktığınızda bu turnuvalara katılırken; CS:GO gibi bir oyunda, turnuvalara katılabilmeniz için önce bu oyunda tanınmanız, ardından da oyunun yapımcıları tarafından davet edilmeniz gerekli. Ayrıca E-Spor Ligi daha çok takım oyunlarına dayanıyor ve bu takımlardaki oyuncular Türkiye’de genelde kendi üniversitelerinde oyuncu topluluklarına giriyorlar. Daha sonra buralarda tanınarak daha büyük oyun takımlarına geçiyorlar. Tabi bu sırada sponsorlar tarafından ekipmanları sağlanıyor. Eğer iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız, çok iyi oyun stratejileri geliştirmelisiniz. Ancak oyunculuk bence, belli bir düzeyde yetenek ve istekle birlikte, etkin stratejileri uygun bir şekilde kullanmayı gerektirir.

Ancak bu oyunları oynamanın, refleksleri geliştirici yararları olduğu kadar zararları da var. Elektronik aletleri sık kullanan oyuncular, uzun vadede radyasyondan dolayı bazı hastalıklara yakalanabiliyor. Ayrıca konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediği de birçok uzman tarafından dile getiriliyor. Sonuç olarak, zamanımızı iyi kullanmalı, her şeyi kararında yapmalıyız.

dark passage ile ilgili görsel sonucu

Bugünkü yazımızın da sonuna geldik, başka bir yazıyla görüşmek üzere.

(Visited 376 times, 1 visits today)