Teknoloji

Beştepe dergisinin bu ayki konusu teknoloji. Teknoloji hepinizin bildiği üzere hayatımızın vazgeçilmez bir oyuncağı oldu. Biz de teknolojinin çok yakın bir takipçisiyiz. Teknolojinin gelişmesini bazı kaynaklar yanlış bulurken bazı kaynaklar ise doğru buluyor ve desteklemekte. Bizce ise teknoloji sonuna kadar gelişmeli fakat doğru kişilerin elinde ve doğru yerlerde gelişmelidir. Şimdilerde ise yapay zeka teknolojinin gündeminde çok büyük bir yer kaplamaktadır.

Yapay zeka bu zamanlarda daha çok gelişim gösterdi fakat bu hızla ilerlemeye devam ederse kontrol edilemez bir güç haline gelecek ve bu da insanlık için hiç iyi olmayacaktır. İnsan ile yapay zekaya sahip bir robotu görmeden ve duymadan birbirinden ayırmamız, bir tek kelimeyle hangisinin insan olduğuna karar vermemiz gerekse ne olurdu? Bilim insanları bu konuda araştırma yaparak hem yapay zeka ile ilgili sanılarımızı aydınlatıyor hem de insan beyninin işleyişi ile ilgili bazı şaşırtıcı bilgiler ortaya koyuyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırma ekibinden John McCoy, makine zekasını insan zekasından ayırt etmede 1950’de İngiliz bilim adamı Alan Turing tarafından geliştirilen bir testin kullanılması olanağını sorguladı. İlk deneyde McCoy ve çalışma arkadaşı Tomer Ullman 1000 kişiden, sadece insana özgü olabilecek bir kelime önermelerini istedi ve ortaya çıkan kelimelerin ortak yanını bulmaya çalıştı. İlk 10’a giren kelimeler ve önerenlerin sayısı şöyleydi: Sevgi (134)•Şefkat (33)•İnsan (30)•Hoşnut etmek (25)•Merhamet (18)•Empati (17)•Duygu (14)•Robot (13)•İnsanlık (11)•Canlı (9)

Tabii ki teknoloji sadece yapay zekadan ibaret değildir bir kesimde teknolojinin telefonlar ile ilgili olan kısmına çok ilgilidir. Teknoloji devi Apple telefonlar konusuna çok dikkat etmektedir. Apple son çıkardığı modelleri ile birlikte satışlarda düşüşe geçti fakat her hangi bir zarar etmediler aksine kar ettiler. Kore teknoloji devlerinden biri olan Samsung ise apple bu düşüşünden faydalanarak zirveye oturdu. Apple’ın bazı kaynaklara göre düşüşte olmasının sebebi son çıkardığı telefonların yüksek fiyatlarının olduğu düşünülüyor. Samsung ise son çıkardığı 4 model ile tahtına çok güvenli bir şekilde oturdu. Bu dört modelden ikisi uygun fiyatlı ve diğer iki model ise normal fiyatında. Samsung un bir diğer yeniliklerinden biri ise katlanılabilir telefon. Fakat samsung bu telefon için ön sipariş verenlere kötü bir haber verdi. Henüz piyasaya çıkmadan ekran sorunları ile gündeme gelen katlanabilir telefon Galaxy Fold ile ilgili olarak Samsung’tan kötü haber geldi. Galaxy Fold için ön sipariş verenlere gönderilen ve “Sabrınız için teşekkür ederiz” ifadesiyle başlayan e-postayla Samsung, “31 Mayıs’a kadar gönderemezsek, siparişiniz iptal edilecek” uyarısı yaptı.

Bu aylık Beştepe dergisinden bu kadar hepinize iyi günler ve esenlikler dileriz…

(Visited 22 times, 1 visits today)