Teknoloji Bağımlılığı

Anneannem ve dedemin anlattığına göre eskiden mum ışığında kitap okur, soba ile ısınırlarmış. Çamaşırlarını ve bulaşıklarını ellerinde yıkarlarmış. Televizyonları yokmuş. Onun yerine radyo dinlerlermiş. Cep telefonu, bilgisayar ve benzer teknolojiler yokmuş.

Şimdi ise öğretmenlerimiz, tüm derslerimizde, bize elektriği ve suyu tasarruflu kullanmamız gerektiğini anlatıyorlar. Bu durum teknolojinin bir sonucu mudur? Merak edip araştırdım ve teknoloji ile ilgili birçok bilgiye ulaştım. Son yıllarda ortaya çıkan internet, telefon, cep telefonu, tablet, bilgisayar, playstation, televizyon, mikrodalga fırın, otomatik çamaşır, bulaşık ve kurutma makineleri gibi birçok teknolojik ürün olduğunu öğrendim.

Araştırmam sırasında, teknolojinin bizlerin hayatını her anlamda çok kolaylaştırırken aynı zamanda çevremizi kirlettiği sonucuna vardım.Öyleyse hayatımızı kolaylaştıran ve keyif katan teknolojiyi yerinde, yeterince ve doğru kullanmalıyız diyebilir miyiz?

 

Resim 1. Teknoloji ile ilgili bir resim [1]

teknoloji ile ilgili görsel sonucu

Resim 2. Teknoloji bağımlılığı ile ilgili bir resim [2]

Kaynaklar:

  1. https://www.google.com.tr/search?q=teknoloji&espv=2&biw=1280&bih=591&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjf2byMxJvSAhVMFMAKHfggC0MQ_AUIBigB#imgrc=KAbKNz_jfaShdM:
  2. https://www.google.com.tr/search?q=teknoloji&espv=2&biw=1280&bih=591&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjf2byMxJvSAhVMFMAKHfggC0MQ_AUIBigB#imgrc=Vv8_KF6tQkN0OM:
(Visited 172 times, 1 visits today)