Teknoloji İstilası

Geçmişten bulunduğumuz güne kadar her gün teknoloji gittikçe artmaktadır. Günümüzde gittiğimiz hastaneden, okuldan,  iş yerlerinden, alışveriş merkezlerinden tutun toplu yaşam alanlarına kadar her yerde teknoloji kullanılmaktadır. Teknoloji aslen insan etkinliğidir. Biz insanoğlu birtakım gereksinimlerden dolayı o çok eleştirdiğimiz teknolojiyi yarattık.

Günümüzde teknoloji konusu insanları iki ayrı fikre ayırmaktadır. Bazı insanlar teknolojinin faydalarının daha ağır bastığını düşünürken bir diğer kesim insan ise teknolojinin bizi bir bataklık misali çukura düşürdüğünü, insanları aptallaştırmaya başladığını düşünmektedir. Geçen dönemlerde Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent AKIN, Hawking’in ‘’Makineler bir süre sonra dünyayı yönetebilecek konuma gelecek.’’ Sözlerini ‘’ Bu bizim ne kadar aptallaştığımıza bağlı.’’ Diyerek görüşünü ortaya koymuştur.

Prof. Dr. Levent AKIN’ ın bu görüşünü incelemek gerekirse ben bu fikre iki açıdan açıklamaya çalışacağım. Öncelikle teknolojinin faydaları konusuna değinmek istiyorum. Teknoloji özellikle sağlık alanında olağanüstü bir biçimde ilgimi çekmektedir. Düşünsenize biraz atalarımız, büyüklerimiz 1915- 1916 yıllarında ilerlememiş sağlık teknolojisi yüzünden ağır koşullarda savaşmak zorunda kaldılar. Oysaki günümüzde teknoloji sayesinde birçok hasta erken tanı ile hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir.  Ayrıca ölümcül birçok hastalığın çaresi yapılan teknolojik aletler ve makineler sayesinde bulunmuştur.  Eğitim, sağlık, ulaşım, medya sektörü, sanayi ve tarım gibi çeşitli alanlarda yaşantımızda büyük rol almaktadır.

Aynı zamanda teknoloji yüzünden kanser hastalıkları artmış insanlarda da tembellik başlamıştır. Yoğun radyasyon yüzünden insanlar günlere enerjisiz, mutsuz ve yorgun kalkar olmuştur. İnsanlar kendilerini teknolojiye çok fazla kaptırıp aptallaşmaya başladılar. Daha bir iki yaşlarındaki bebeklerin ellerine teknolojik araçlar aileler tarafından veriliyor ve uzun süre kullanımdan sonra telefon, tablet çocuklarda bağımlılığa sebep oluyor. Bağımlılık bilimsel açıdan da kendi iradesine sahip çıkamamak anlamına geliyor ve bir insanın kendi iradesine sahip çıkamaması o kişiyi aptallığa iter. Günümüz çağında insanoğlu teknoloji yüzünden neden aramayı, merak etmeyi, sorgulamayı unutmaktadır. Ellerinin altında olan hazır bilgi onların duygularını da sömürmektedir.

Ben teknolojinin her ne kadar birçok alanda faydalı olduğuna inansam da bir yerden sonra teknolojinin sınırı olması gerektiğini düşünüyorum. Hawking’ in de söylediği gibi teknolojik makineler, robotlar Dünya’yı elimizden almaya başlayabilirler. Kendi elimizle yarattığımız şeyler bizi bir süre sonra çıkmaz bir yola sokabilir. Ben Prof. Dr. Levent AKIN’ ın söylemiş olduğu gibi bunun yalnızca bizim elimizde olduğunu ve teknolojinin bizi sömürmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer uzun yıllar boyu bu Dünya’da kalmak istiyorsak teknolojinin bizi ele geçirmesine asla izin vermemeliyiz. John Tudor’ un da dediği gibi teknoloji sayesinde insanlar, teknolojinin kendisi hariç her şeyi kontrol edebilecek güce sahip oldular.

(Visited 29 times, 1 visits today)