Smartphone with text message chat, speech bubbles of couple in love texting. Cute cartoon illustration of love confession.

Teknoloji Okulu

Elon Musk ismini hemen hemen birçoğumuz biliyor. Uzay ile ilgilenen adam. Elon Musk’ın ayrıca teknoloji okulu da var. İnternette yazdığına göre de 2018 yılında açtığı okulda çok az öğrenci bulunmakta. Bunu da gelecek için yaptığını söylüyor. Peki gelecekte bize bu okullar gerekli mi?

Öğrendiğime göre; teknoloji o kadar hızla değişiyor ki, ailem 20 yıl önce sadece cep telefonu ile görüşme yapar iken şimdi görüntülü görüşme ve yazışma yapıldığını, bilgi aramak için kütüphaneye gidildiğini, şimdi ise google üzerinden bir çok konuya ulaşıldığını söylüyorlar. Ayrıca; teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki takip etmenin çok zor olduğunu söylüyorlar.

İnternette ailem ile yaptığım araştırmaya göre; 2030-2050 yıllarında en yaygın meslekler internet teknolojisi, yapay zeka ve mühendislik üzerine olacak.  Yani teknoloji üzerine olacak o kadar meslek var ki, bu meslekler ilk sıralarda yer alacak. 

Gerek teknolojide olacak değişimler gerekse geleceğin mesleklerine baktığımız zaman bunlar için teknoloji okullarının açılması gerektiğini düşünüyorum. Fakat; bizler için bunlardan çok tüm dersleri öğrenmemiz gerek. Ayrıca yabancı dilleri öğrenmemiz gerek. Bu nedenle; teknoloji okullarının üniversite zamanında olmasının gerektiğini düşünmekteyim. 

(Visited 29 times, 1 visits today)