Teknoloji Olmadan Dünya Nasıl Olurdu?

Farz edelim ki öyle bir dünyada yaşıyoruz ki şu ankine hiç benzemiyor. Düşünsenize şu anda hayatımızın her tarafında kullandığımız bu teknoloji bir anda yok oluyor. Bir anda böyle bir şey olsa ne yapardınız? Tahmin edeyim hiçbir şey yapamazdınız ya da yaptığınız aktivelerden zevk alamazsınız ve çok sıkılırsınız. Neden mi? Çünkü sadece Türkiye’de insanlar günde ortalama 8 saatini internette geçiriyor. Farklı teknolojik ürünleri de katarsak ortalama teknoloji kullanımı 12 saat oluyor. Bir insan günde en az 7 saat uyuyor. Toplarsak 19 saat oluyor ve geriye 5 saatimiz kalıyor. Bu 5 saatte farklı aktiviteler yapıyoruz. Eğer dünyada teknoloji olmasaydı toplam 12 saatlik boş zaman kalırdı. Bakın 12 saati geçirmek hiç kolay değil ve teknoloji olmadan geçmesi çok zor olan bir süre. Düşünsenize telefon yok, bilgisayar yok, sosyal medya yok.

Biraz da teknolojinin ulaşım yönüne bakalım: normalde insanlar araba, tren, otobüs, metrobüs, tramvay, uçak ve gemi gibi taşıtlarla ulaşım sağlarken teknolojinin olmadığı bir dünyada bırakın ülkeden ülkeye gitmeyi aynı şehir içinde dolaşmak bile çok zorlaşır.

Onun dışında insanlar en basit örnek olarak fırın, saç kurutma makinesi, su ısıtıcısı, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, bulaşık makinesi gibi ürünleri kullanamayacak ve bu yüzden işleri yapma süreleri en az 5 katına çıkacaktır.

Bir sonraki bloğumda görüşmek üzere 🙂

(Visited 10 times, 1 visits today)