Teknoloji Özgürlüğümüzü Kısıtlar Mı?

Teknoloji sosyal medya aracılığıyla bizi sürekli izliyorsa gerçekten özgür müyüz? Ya da özgürlüğümüzü tekrar nasıl kazanabiliriz?

Sosyal medya kullananlar ve özellikle bunu bir hastalık haline getirmiş olanlar hayatlarından her şeyi; nereye gittiklerini, ne yediklerini, ne içtiklerini, kiminle gezdiklerini, duygu hallerini, ne yaptıklarını… paylaştıkları gibi, takipçi sayısı fazla olanlar bu duruma oldukça önem veriyorlar ve bunları takipçilerinin beğenilerine göre şekillendiriyorlar ve onların sevecekleri şekilde yaşıyorlar. Onların sevecekleri yerlere gidiyorlar, onların ilgilerini çekecek şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu durum bir süre sonra ister istemez özgürlüklerini kısıtlıyor.

Peki bu durum nasıl düzelir? Bu tür insanlar nasıl tekrardan özgürlüklerine kavuşabilirler? Ben bu kadar çok sosyal medyada vakit geçiren, bu durumu bir hastalık haline getirmiş olan, başkalarını tatmin etme amaçlı yaşayan insanların yalnız olduklarına inanıyorum. Bu tür insanların bence takipçileri için değil kendileri için gezmeleri, eğlenmeleri, yaşamaları gerekiyor. Bunun için daha çok aileleriyle, arkadaşlarıyla vakit geçirseler, bu geçirdikleri vakti takipçileriyle paylaşmasalar daha özgür hissedebilirler. Bence bazı şeyler, bazı anlar bize özel kalmalı. Herkesin bilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum.

Sosyal medya haricinde teknolojiye de bu kadar bağlı kalmamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Tabii ki teknolojiyi kullanmayalım, çağın dışında kalalım demiyorum ama yeteri kadar kullanmak ve amacına uygun kullanmak çok önemli. Mesela cep telefonu. Cep telefonunun aslı amacı istediğimiz zaman istediğimiz kişiyle uzağımızda bile olsa haberleşebilmek ama biz cep telefonunu haberleşmek dışında birçok özgürlüğümüzü kısıtlayıcı amaçta kullanıyoruz. Telefonumuzdan her an konumumuzu paylaşmamız da bunun acı bir örneği. Hatta bazen kendimizi telefonumuzu her saniye açık bırakmamız, gelen her mesaja cevap vermemiz, başkalarının gönderdiği her yeni paylaşımı beğenmemiz, ulaşılabilir olmamız gerektiği konusunda şartlıyoruz ve telefonumuzu hep açık bırakıyoruz. Halbuki bu yapmak yerine insanların size, sizin istediğiniz zaman ulaşabilmesini sağlamak ve buna göre telefonunuzu kullanmak sizi daha özgür bir insan kılar. Siz de daha mutlu ve özel hissedersiniz.

Sosyal medya veya teknoloji kullanımının yanlış olduğunu düşünmüyorum. Hatta çok gergin, stresli, yorgun hissettiğimiz anlarda kafamızı başka bir şeye odaklamak ya da yaşadığımız güzel anları kaydederek ilerde bakmak için kendimize güzel anılar oluşturmak amacıyla desteklediğim bir şey ama bazı insanlar bu durumu oldukça abartıyor ve özgürlükleriniz kısıtlıyorlar. Gittikleri yerleri paylaştıklarında aslında o gittikleri yerleri başkaları görsün, başkaları beğensin diye paylaşıyorlar. Başkalarına odaklı yaşamak yerine kendin için yaşamak gerektiğine ve herkesin teknoloji ve sosyal medyayı bu amaçla kullanması gerektiğine inanıyorum.

(Visited 210 times, 1 visits today)