Teknoloji Sonumuz Mu Olacak ?

21. yüzyılda yaşamamız bizi teknoloji ile haşır neşir olmaya zorlamakta.Bunun nedenleri arasında ise yapılan neredeyse her işlem dijital ortamda yapılmakta veya bulunmaktadır.Teknolojinin çoğu konuda hayata yapmış olduğu yardım dokunuşları  beraberinde ise bazı zararlar getirmiştir.

Günümüzde bilgi çok basit bir şekilde saniyelerden çok daha  kısa sürelerde internet ; bilgisayaralar,telefonlar;tabletler vb. araçlarla bize iletilmektedir.Aynı zamanda yapılan işler teknoloji ortamına sırf bizler için oldukça basitleşmiş  bir dil ile bize sunulmuştur.

Teknolojinin olmadığı zamanlarda aradığımız bilgileri kütüphanede ansiklopediler yardımı ile bulabilirdik.Haberleşmeler önceden söylenilip iki üç gün içerisinde gerçekleştirilebilirdi hatta bazen gerçekleşmeyebilirlerdi bile.Şimdi ise tek tuşla işimiz görülebiliyor.

Teknolojinin bir başka dahil olduğu konu ise tıp sektörü.Bu sektörün gelişimine çok ciddi katkı sağlayarak hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Bunca zahmetli olaylardan sonra teknolojinin gelişmesiyle dünya başka bir çağ girmişti bile.Bu kadar kolaylaşma ve hazırlığın bilgisayar ve internetin birleşmesi  bazı zararlar doğurur, bunlarla birlikte  kaçınılmaz bir sonuç olarak bazı insanlarda bilgisayar bağımlılığı başlar.Bu bağımlılık bilgisayar başında geçirilen fazla süreler boyunca göz ve beden sağlığımızı etkiliyebilir .Başında bulunduğumuz saatler boyunca aldığımız radyasyon beynimiz için ciddi risk faktörleri taşıyabilir. Arkadaşlık, aile ve  aile içinde kurulan iletişimlerde problemler yaşanabilir.Aile ve sosyal bağları olumsuz etkiliyebilir.

İnternet ortamında bilgiye anında ulaşabilmek insan hayatını kolaylaştırmakta ve konforlu hale getirmektedir.Örnek olarak geçmişte yaşanmış tarihi bir olayı kronolojik olarak inceleyip,günümüzdeki koşullara göre gerekli dersleri çıkarmamız internet sayesinde daha da kolaylaşmıştır.Bu da insanların kişisel bilgi, görgü ve becerilerini geliştirmesine son derece olumlu katkı sağlamaktadır.Netice olarak bilgisayar ve internet ortamını bağımlılık yaratmadan sağlıklı ve amaca uygun olarak kullandığımız taktirde insanların kişisel gelişimine pozitif etki sağlayacağı yatsınamaz bir gerçektir.Bilgisayar ve internetin uygun kullanılmadığında ise zaman,enerji,sağlık yönlerinden problemlere neden olur.

Son dönemlerde normal yazıcıların üç boyutlu yazıcıya dönüşmesiyle birlikte bu yazıcılarda üretilen takma kol ve ellerin son derece ekonomik ve insan vücudundaki değişime uyum sağlaması çağımızın teknolojik anlamdaki gelişmişliğin en son noktasını ifade etmektedir.Bu üretimin ekonomik olmasının nedeni de üç boyutlu yazıcıda üretilen nesnelerin ham maddesi olarak kullanılan buzdolabı içindeki beyaz plastiğin geri dönüşüm yolu ile elde edilmesidir.

İnternet yoluyla kişilerin özel bilgilerine ulaşılması bilgilerin hackerler veya dolandırıcılar tarafından ele geçirilmesini internetin olumsuz kullanımına örnek verebiliriz bu kapsamda kötü amaçlı kişilerin kişisel verilere ulaşması neticesinde kişilerin banka hesapları ele geçirilmekte paraları transfer edilebilmekte ve kişiler maddi anlamda zarara uğrayabilmektedir .Böyle olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için de bilgisayar ve cep telefonu ile internet yoluyla kişisel verilerimize ulaşılmasını engelleyecek tedbirleri almamız gerekmektedir.

Sonuç olarak bilgisayar ve internet teknolojisinin amaca uygun olarak kullanılması son derece gerekli ve insanlığın gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır.Olumsuz kullanımı ise kişilerin sağlık, sosyal ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

(Visited 95 times, 1 visits today)