Teknoloji ve İnsanlar

Günümüzde teknoloji çok önemli bir yer oynuyor. Neredeyse her yere baktığımızda hep tablet, telefon, araba vb. gibi teknolojik şeyler görüyoruz. Çok eskiden hiç teknolojinin olmadığı zamanlarda hem daha az çevre kirliliği vardı hem de hiç zararlı şeyler yoktu. Birkaç yıl sonra 20. yüzyılda arabalar ve onları yapmak için yeni aletler çıktı. Eskiden arabaların hepsi elle yapılırken şimdiki zamanda hep robot kollar ve makineler çalışanların işini yapıyor.

Makineler insanların işini yaptıklarında insanlar hem işsiz kalıyor ama bu olay o kadar da kötü değil. Bu tür meslekler azaldığında, yeni meslek keşfetme olanağı artıyor ve robot kolların da bakıma ihtiyacı oldukları için tamircilerin sayıları artıyor. Bazı robotlar insanların hayatı için de yapılıyor. Mesela yangın ya da onun gibi insanlar için tehlikeli işleri hiç bireymiş gibi yapıyorlar. Hem bizim gibi canları yanmıyor ve bizim kaldıramadığımız şeyleri kaldırabiliyorlar. Henüz yapay zeka olarak robotları yapamadığımız için insanların kontrol etmesi gerekecek.

Bunun kötü yanlarına bakıldığında insanların orada olma zorunlulukları olmadıkları için tembelleşme artabilir, araçların çıkardıkları egzoz ozon tabakasına zarar verebilir, ağaçların kesilmesiyle kağıt yapılması ve dünyadaki oksijen oranı hiç ağaç olmadığı için azalabilir, fabrikadan çıkan dumanlar asit yağmuruna sebep olur ve bu da dünyadaki tarihi eserlere zarar verebilir. Bu maddeler sadece teknolojinin insanlara yaptığının yarısı. Bundan kurtulmak için teknolojiyi bilinçli kullanmalıyız.

(Visited 78 times, 1 visits today)