Teknoloji Yok Oldu

  1.  Teknolojik araçlar belki de hayatımızı kurtaran en önemli gelişmedir. En basit örneği birine ulaşmak için birbirimize bir telefon kadar uzağız. Ya da yaşlılar için vazgeçilmez olan televizyonlara ne demeli? Günümüzde dersleri bile internet üzerinden yani teknolojik yollar ile işliyoruz.
    Peki teknolojik aletler olmadan yaşayabilir miydiniz? Eminim ki çoğunuzun cevabı hayır. Ama zorunda kaldığımızı farzedelim. Yani bir anda hepsi yok oldu. Ne yapardınız? Muhtemelen benim hayatla olan bağlantım kesilirdi. Bu bloğu yazmak için bile teknolojik alet kullanıyorum. Tabi şu da bir gerçek ki insanlarla olan iletişimim çok artardı. Ben zaten sosyal bir insanım ama daha da çok sosyalleşirdim. Şu da bir gerçek ki hayatım çok düzenli olurdu. Düşünsenize ben Ayşe diye bir arkadaşımla buluştuğumu farzedelim. Ben onunla bir sonraki buluşmamı o buluşmada ayarlamak zorunda kalırdım. Çünkü uzak mesafede oturuyorsak birbirimizle karşılaşma ihtimalimiz çok az ve belki de bir ay sonra buluşacağız ve bizim bunu şimdi ayarlamamız gerek. Çok zor, düşünmek bile istemiyorum. Ben normalde hep planlarımı son saniye yaparım bu durum da beni epey zorlardı.
    Bir yandan da Ayşe ile daha güzel vakit geçirirdim. Günümüzde buluşmalarda Nike elimizden telefonlar düşmüyor. Ama telefon olmasaydı Ayşe ile geçen her dakikam daha dolu dolu geçerdi. Teknolojik aletlerin olmamasının çok büyük bir artısı daha olurdu:Sağlıklı yaşam. Günümüzdeki sağlık sorunlarının en büyüğü kanser. Ve kanseri tetikleyen şeylerden biri radyasyon. Radyasyonu da yayan teknolojik aletler. Ayrıca obezite gibi bir sürü sağlık sorunu da ortadan kalkar veya azalır. Çünkü insanlar daha çok spor yapmaya başlardı. Herkes eşini, dostunu alıp dışarıda yürüyüşlere başlar, basket, futbol, voleybol ve daha yazamayacağım kadar aktivite yapardı evde televizyon başımda oturmaktansa. Ayrıca günümüz gelişmelerinden de uzak kalmazdık. Haberler şart değil ya gazeteler ne güne duruyor. Ben şu 15 yıllık hayatımda bir gazeteyi tam olarak bitirmedim. Şöyle böyle gözüme iki yazı çarpmıştır onları okumuşumdur hepsi o. İnsanların çoğuna gazete okumak yerine haberleri izlemek belki de telefonlardan okumak daha kolay geliyor. Hatta çok güzel bir gelişme daha olurdu. İnsanlar kitap okumaya başlardı. Evet başlardı dedim çünkü günümüzde insanların çoğunluğu kitap okumuyor.
    Teknolojik gelişmeler ve aletler hayatımızın çok büyük bir kısmını kaplıyor. Hayatımızı kolaylaştırıp bizlere kendimize ait fazladan zaman bırakıyor. Ben kendi düşüncem olarak iyi ki var bu teknolojik aletler diyorum. Benim çok ilime yarıyorlar. Onlardan vazgeçemem. Peki sizin hayatınız nasıl olurdu?
(Visited 9 times, 1 visits today)