Teknoloji Zamanı

Bir an düşündüm. Odamdaki masamda bir tane bilgisayarım ve bazen babamdan aldığım telefon vardı. En yakın arkadaşım Duru ile en sevdiğimiz oyunları bilgisayarda oynuyorduk. Eğer elimizdeki bütün teknolojik aletler bir sebeple ortadan kaybolsaydı ne olurdu? Bu soruyu babama sordum. Bana gülerek dedi ki, senin yaşındayken bizim bilgisayarımız veya telefonumuz yoktu. Ben de ona o zaman arkadaşlarıyla ne yaptıklarını sordum. Bana arkadaşlarıyla okulda buluştuklarını, okulda konuştuklarını, hiçbirinin telefonu olmadığını söyledi. Hatta babaannemlerin çocuk olduğu zamanlarda televizyon bile yokmuş.

Haberleşme çok önemli bir ihtiyaçtı. O zaman nasıl haberleşiyorlardı? Bu soruyu sormak için babaannemi aradım. Bana küçükken televizyonları olmadığını, arkadaşlarıyla hep dışarda oyun oynadıklarını söyledi. Zaten babaannem bugün akıllı telefonu bile çok zor kullanıyor. Bir türlü alışamadı.

Bence, eğer bizim zamanımızda teknoloji olmasaydı, biz daha güzel bir dünyada yaşardık. Çünkü insanlar teknolojinin zararlı yönlerini daha fazla tercih ediyorlar. Mesela, telefonda çok fazla vakit geçiriyorlar ve aileleriyle konuşamıyorlar. Bu yüzden hepimizin teknolojiyi doğru ve bilinçli kullanması gerekiyor.

(Visited 34 times, 1 visits today)