Geçmişten Günümüze Teknoloji

Eski çağlarda insanlar haberleşmek için farklı yöntemler kullanıyordu. Örneğin ilk insanlar dumanla haberleşiyordu. Daha sonra vurarak haberleşmeye başladılar ve zamanla davulu icat edip bununla haberleşmeye başladılar.


Teknolojinin hızlı ve baş döndürücü gelişimleri sayesinde, hızlı ve anında iletişim sağlayabiliyoruz. Fakat o zamanlar böyle bir imkan olmadığından, değişik ve zaman alıcı iletişim kurma yöntemlerini kullanmışlar. Günümüzde etkisini kaybetmiş bir iletişim aracı olan mektup bile, ilk iletişim araçlarının gelişimi için bir çığır açmıştır. Mektupla haberleşmenin bugün artık çok farklı yöntemleri kullanılmaktadır. Mektupla iletişimin ilk dönemlerinde bile mektupları bir yerden bir yere güvercinler götürürdü.


Günümüze kadar çok farklı iletişim yöntemleri ve araçları kullanılmış. Örneğin telgraf, çevirmeli telefonlar, jetonlu ve kartlı telefonlar… gibi araçlar kullanılmış.

 
Çevirmeli telefonlar şimdiki telefonlarımız gibi olmasa da, o zamanlar çok ihtiyaç duyulan ve vazgeçilmez araçlardandı. Günümüzün telefonları artık o kadar gelişti ki neredeyse istediğimizi yapabiliyoruz. Hem çok pratik yanımızda taşıyabiliyor, istediğimiz yere koyabiliyoruz. Buna bakılırsa geçmişten günümüze teknoloji çok ilerlemiş. Teknolojinin baş döndürücü ve hızlı gelişimi sayesinde iletişim çok hızlı gelişmiştir.

Teknolojik gelişmeler sayesinde işlerimiz kolaylaşmış ve bir o kadar da hızlanmıştır. Bu gelişmelerin hayatımıza katkılarını saymakla bitiremeyiz. Biz ülke olarak bu gelişmelerin neresindeyiz? Biz bu gelişimleri üretebiliyor muyuz yoksa başkalarından ithal mi ediyoruz? Yapamıyorsak, ulus olarak kendimizi sorgulamalıyız. Neden yapamıyoruz? Birbirimiz ile uğraşmayı bırakıp, yeni ve bilimsel gelişmelerin peşinden, bilimin ışığında koşmalıyız.

Kaynaklar:

1. Görseller, Google görsellerden alınmıştır.

2. www.dersimiz.com

(Visited 10.304 times, 1 visits today)