Teknolojinin Yokluğu

 

Bütün teknolojik imkanlar ortadan kalksaydı, işlerimizin bazıları çok kolay olsa da bazıları da insanlar için daha zor hale gelirdi. En çok zorluğu iş ve evde görürdük.

Örnek vermek gerekirse, bilgisayarda kolayca halledebileceğimiz işlerimizi elde yazmak zorunda kalırdık. Bir yere bir şey göndermek için mail yerine posta kullanırdık ve çok fazla zaman alırdı. İşlerimiz çok yavaşlardı. Ev içinde teknolojik ev aletleri olmadığı için kendimiz yapmak zorunda kalırdık ve bu da çok zaman alırdı. Biriyle konuşmak için onunla buluşmak zorunda kalırdık. İnternet de olmadığı için dışarıdaki haberleri takip etmekte zorlanırdık. Dünyada olan olayları çok geç öğrenirdik. Okuldan ödev gelirse çıktı alamazdık. Yazmak zorunda kalırdık. Belli bir süre sonra bizi çok zorlardı ve yorardı.

Isıtma çok zor olurdu. Soba kullanmak zorunda kalırdık. Doğayı daha çok kirletmiş olurduk.

İnternetten bir şeyler alamazdık, mağazalara gidip almak zorunda kalırdık. Zamanımız tükenirdi. Yapacak işlerimize hemen hemen zaman kalmazdı. Özellikle korona döneminde internet hayatımızı çok kolaylaştırdı.

Olumlu yönlerine gelirsek, ailemizle daha çok vakit geçirebildik. Dışarıda arkadaşlarımızla oyunlar oynayabilirdik. Bisiklet sürerdik. Sohbet edebilirdik. Resim çizerdik daha çok hobimiz olurdu.

Bu yüzden doğru olan bence teknolojiyi doğru kullanmak, fazla kullanmamak. Yeterli kadarını hayatımıza almak. Teknoloji yüzünden arkadaşlarımızla vakit geçirmekten alıkoymamak. Teknolojinin zamanımızı çalmasına izin vermememiz gerekir.

 

(Visited 16 times, 1 visits today)