Teknolojisiz Dünya

Eğer Dünya’da bir sebepten dolayı tüm teknolojilerden vazgeçmemiz gerekseydi, Dünya nasıl bir şeye dönüşürdü. Bugün bu konu hakkında hayal kurmak istiyorum. Eğer dünyada hiçbir teknoloji olmazsa zengin ve fakir ayrımı yapamayız. Herkes eşit şartlarda yaşar. Herkes dünyaya aynı gözden bakardı. Açıkçası dünyada hiçbir teknoloji kalmasaydı, Dünya taş devri gibi bir yere dönüşürdü. Dünyadaki her şey çok daha zorlaşırdı.

Eğer dünyada hiç soba ve kalorifer olmasaydı ateş yakarak ısınmamız gerekirdi. Vinç ve çimento makinesi gibi çeşitli inşaat makineler olmasaydı bizim evimiz ağaç keserek ve halatlarla bağlayarak şekil vermemiz gerekirdi. Arabalar olmasaydı her yere at, eşek gibi hayvanlarla gitmek zorunda kalırdık. Yemek yapmak için ocak, fırın vb. aletler olmasaydı, ateşi yakar üstüne de yemekleri koyardık. Bu yüzden de pişmesi biraz daha uzun sürerdi.

Teknoloji olmasaydı doğayla daha iç içe yaşardık. Doğa ile savaşmak yerine onunla dost olurduk. Doğaya zarar verirsek önceki zamanlarda gördüğümüz gibi doğa bizden heyelanlarla, çığlarla, sellerle bizden intikamını ağır bir şekilde alır. Doğa ile iç içe yaşarsak daha doğal besleniriz. Şimdiki yemeklerin çoğunda ise birçok tatlandırıcı ve katkı maddesi bulunmaktadır. O yüzden doğal beslenmek çok daha iyidir. Teknoloji olmasa bilgisayarda, telefonda geçirdiğimiz zamanı yürüyüş yaparak, kitap okuyarak, arkadaşlarımızla oyun oynayarak, resim çizerek ve daha birçok şeye ayırabiliriz. İnsanlar doğaya karşı çok daha bilinçli davranabilir. İnsanlar doğaya zarar vermez ise doğa da onlarla güzelliklerini onlarla paylaşırdı.

Kısacası teknolojinin hem zararları hem de faydaları vardır. Doğanın ise zorlukları da vardır, güzellikleri de vardır.

(Visited 47 times, 1 visits today)