TEKNOLOJİSİZ DÜNYA

Teknolojisiz yaşamı düşünmek için ilk çağlardaki yaşam bize örnek olacaktır. Günümüzde teknolojinin girmediği bir alan düşünemeyiz. Yemekten alışverişe, haberleşmeden ulaşıma, eğitimden sağlığa kadar her alanda teknolojinin etkisini görebilmekteyiz. Teknoloji olmazsa ne olurdu hayatımız?

Öncelikle dünyaya gelmeden doktorlar bizi göremez, kalp atışlarımızı duyamazdı. Eğer gözlerimizi gece karanlığında açtıysak kendimizi mum ışığında bulurduk. Büyüklerimiz yemeğimizi hazırlarken odun ateşinde pişirir, bulaşıkları ve çamaşırlarımızı yine odun ateşinde ısıttığı su ile yıkar. Kıyafetlerimizi elleriyle incelttikleri ipliklerle kendileri dikerler. 

Okul çağımız geldiğinde okula gittiğimizde kâğıt olamayacağı için tahta ya da taşın üzerinde yazı yazarız. Haberleşme için eskiden olduğu gibi ilkel yöntemlerle ya yazarak, ya dumanla ya da çeşitli maddelerin seslerini çıkartarak iletişim kurabiliriz. Evlerimiz ise yine eskiden olduğu gibi taşların üst üste yığılmasıyla olabilir. Bez ya da kumaş yapmak da teknoloji gerektirdiğinden çadır gibi barınma seçeneği de olmayacaktır.

 

 

Teknoloji olmadan yaşamımızın zorlaşacağını düşünebiliriz. Ancak teknoloji olmadan sessiz, sakin, huzurlu bir yaşam da sürdürebiliriz. Akşamları mum ışığında sessizce oturup çevredekilerle sohbet etmek de çok kıymetli anlardan olabilir.

(Visited 5 times, 1 visits today)