Tekrar Ayağa Kalkmak Mıdır Başarı?

Hepimiz hayatta hep daha başarılı olmak isteriz. eminim ki herkesin kendi başarı anlayışı ve başarılı olmak için seçtiği yol farklıdır ama sonuç hep başarılı olmaktır. Tabii ki de hayatımızın her dönemi varlık göstermez başarımız. Bazen düşeriz, kalkmamız gerekir. Bazısı daha başarılı olmak için başarısızlıktan dersle almamız gerektiğini savunuyor. Gerçekten de öyle mi?

Her insan farklıdır, bunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Başarısızlık hepimizin tatmış olduğu bir şey. Hepimiz çoğu kez düştük başarı yolunda. Fakat hiçbirimiz her zaman aynı özveri ve hevesle tekrar ayağa kalkamadık, bu yüzden farklıyız işte. Bazı insanlar düştüklerinde, kendilerini kötü hissettikleri zamanlarda çabucak ayağa kalkarlar. Bazısı da afallar önce, üzülür ve tekrar ayağa kalkacak cesareti de enerjisi de yoktur. Bu biraz da tecrübeyle ilgili. Örneğin bir kişi gerçekten de başarısılığından ders alıp daha iyisi için çabalamış ama yine elde edememişse elbette ki tekrar düştüğünde hemen kalkamayabilir.

Herkesin hayatında bir kırılma noktası vardır. Başarı grafiğinin tersine döndüğü andır işte o. Bu grafik ne hep yükselir, ne de hep düşer. İşte bu kırılma noktalarını iyi yakalamak ve kendi lehimize doğru bir şekilde kullanmayı bilmeliyiz. Hayatta fırsatlar çıkar karşımıza, bunları da iyi değerlendirmeliyiz. İşte başarısızlık da bir fırsattır, kötü bir ruh hali de öyle. Olaylara hep iyimserlik çerçevesinden bakmamış olursunuz, kararlarınızı farklı bir şekilde alırsınız. Kalkmanız için bir fırsattır düşmek, her şeye yeniden başlamak ve tekrar denemek için de…

Hep düşme metaforunu kullandım farkındayım ama yakın zamanda Konfüçyus’un  “En büyük başarı hiç yere düşmemek değil, her düşüşten sonra ayağa kalkabilmektir.” sözünü gördüğümde gerçekten çok doğru olduğu kanısına vardım. Bazı insanlar kötü ruh hali ve hayal kırıklığını o kadar da kolay kaldıramayabilir ve bu kişiler genelde yaptıkları işin başarılı sonuçlarını görüp daha iyisini yapmak için gereken motivasyonu böyle bulur. Ama yine de başarısızlığın vermiş olduğu kötü ruh halini fırsata çevirerek denir başarı örneği olmuş oluruz.

Yani demek istediğim herkesin kötü zamanları olur ve bu zamanlar gerçekten pes etmek çok kolaydır. Ancak tekrar ayağa kalkmalı ve başarı yolunda ilerlemeye devam etmeliyiz. Pes etmek sadece sonra pişman olmamızı sağlar. Kötü bir ruh hali ve mutsuz hissetmek de her zaman bir dezavantaj değildir, aksine tekrardan ayağa kalkmamız ve hedefimizi gözden geçirmemiz için tanınan bir şanstır. Bu şansı iyi değerlendirerek de başarıyı elde etmiş oluruz.

(Visited 364 times, 1 visits today)