Telefonumdaki Kütüphane

Teknolojinin devamlı gelişimi ile birlikte hayatımız da durmadan değişmekte. Önce araştırma ve öğrenme tekniklerimiz, sosyalleşme biçimimiz, alışveriş yaptığımız platformlar değişti şimdi de zamanla hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan kitaplara erişim şeklimiz değişmekte.

Eskiden insanlar araştırma, ders veya okuma kitaplarına ve ansiklopedilere  ulaşabilmek için kütüphanelere gitmek zorundaydı. Fakat şimdi bütün bu kitaplara telefonumuza yükleyerek ulaşmak çok kolay. E-kitapları tercih eden insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bence bunun en büyük sebebi istediğiniz kitaba hemen ulaşabilmemiz ve tercih edebileceğimiz kitap sayısının ve çeşidinin kütüphanelerdeki veya mağazalardaki kadar fazla olması. Bunun dışında fiyatların oldukça uygun olması da tercih edilmesinin sebeplerinden. Mağazada satıldığının yarı fiyatına kitabı okuyabiliyoruz.

Ayrıca kütüphanelerdeki gibi bir iade sistemi yok. Kitabı bir kere satın aldığınızda tekrar tekrar okuyabiliyoruz. Bir başka avantaj ise evinizden uzakta olduğumuzda veya gün içinde kitabımızı yanımıza alamamış olduğumuz bir anda hemen telefonumuzu açarak okuyabilmemiz.

Ancak bu avantajlarına rağmen bazı insanlar kütüphanenin huzur verici ortamında kitap okumanın getirdiği mutluluk hissini, kitabı elinde tutmayı ve sayfaları çevirirken çıkan sesi duymayı seviyorsa  e-kitap onlar için o kadar da cazip bir fikir olmayabilir.

Sonuç olarak e-kitaplar ne kadar kullanışlı ve kolay olsa da günümüzde de gelecekte de gerçek bir kitabı dijital bir kitaba tercih eden insanlar olacaktır bu da sayıları azalmakta olsa da kütüphanelerin hiçbir zaman tümüyle kapanmayacağının bir göstergesidir.

(Visited 12 times, 1 visits today)