Tenisin Fizyolojik ve Psikolojik Yararları

Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır. 

Birçok sporun bize fizyolojik ve psikolojik yararları vardır. Tenis de bunlardan birisi. Tenisin fizyolojik yararlarından bahsedecek olursak; enerji seviyesini arttırıyor ve vücuda çeviklik kazandırıyor. Bacak ve kol kasları güçleniyor. Oynadığınız ilk haftadan bile bunu fark edebilirsiniz. Topu takip etmek gerektiği için hız kazandırır ve her zaman oyun öncesi yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırır. Vücudun yağ yakımına yardımcı olmasıyla çeviklik kazandırıyor. Kalp rahatsızlığı riskini en az seviyeye indiriyor.

tenis

Psikolojik yararları ise fizyolojik yararlarından daha fazla. İnsana mücadele ruhu ve duygusal istikrar aşılıyor. Fazlasıyla pozitif bir insan olmaya yarar sağlıyor. Motivasyon artıyor ve dikkat dağınıklığı en az seviyeye iniyor.  Mücadele etmeyi hırslı olmayı öğretiyor. Aynı zamanda sosyal bir insan olmayı da sağlıyor. Sağlığınızın değerini de fazlasıyla anlıyorsunuz. Disiplinli olmayı geliştiriyor ve böylece sorumluluk anlayışı getiriyor. Birebir rekabet edebilme gücünü aşılayarak inişli çıkışlı hayat süreci içinde mücadele etme azmi kazandırıyor. Rakibin oynayış tarzına göre kendinize yeni stratejiler kazandırıyorsunuz. Oyunu kazansanız da kaybetseniz de alçak gönüllü şekilde kazanma ve gururlu bir şekilde kaybetme duygularını aşılar. Bütün bunların yanında tenis bir yandan da psikoloji savaşı. Oynarken çevrenizdeki hiçbir şey dikkatinizi çekmiyor. İnsanların stres atmasına, rahatlamaya çok yararı olduğunu düşünüyorum. Tenis size oynadığınız her an, emin olun, çok farklı tecrübeler kazandırır. Söylediğim o psikolojik yararların hepsini oynamaya başladığınız ilk andan itibaren fark edebilirsiniz. Benim tecrübelerim çok daha detaylı. İnsanlar yaptıkları en iyi işlerde kendilerini her zaman mutlu hisseder ve devamının gelmesini ister. Benim yaptığım en iyi şey ise tenis. O yüzden sizle bunları paylaşmak istedim. Ben tenis oynarken başka bir dünyaya geçiş yapıyorum. Dikkatim asla dağılmaz fazlasıyla motive olurum. Bana dengeli ve düzenli yeme alışkanlığı kazandırdı. Tenis oynamadan en az 20 dakika önce bir şeyler yemenizi öneririm. Ayrıca tehlikeli pozisyonlarda bulunmamaya mutlaka dikkat etmelisiniz,ciddi sakatlıklar meydana gelebiliyor. Ben haftada 2 saat oynuyordum ve tüm ruhsal yorgunluğumu üstümden atabiliyordum. Size de 2-3 saat oynamanızı öneririm. Ve eğer iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız rakibin taktiklerine dikkat etmelisiniz. Rakibin taktiklerine göre kendi stratejilerinizi belirlemelisiniz. Böylece rekabet etmeyi, hırslı ve azimli olmayı öğrenirsiniz.

Demek istediğim şu ki, tenis sadece spordan ibaret değildir. Hayatınızın her alanında size katkısı olur. Ben fiziksel katkıdan daha çok psikolojik yararının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yaşamınız boyunca asla pes etmezsiniz emin olun. Yani tenis sadece spor değil, yaşam biçimidir.

(Visited 1.070 times, 1 visits today)