TEOG Psikolojisine Hazırlık

Teog korkulacak bir şey değildir. Bir Teog öğrencisi olarak heyecan ve stresin sınavdaki başarınızı ne kadar çok etkilediğini biliyorum fakat ülkemizde genel olarak görülen sorun heyecandan dolayı bildiği soruyu yapamamak ya da soruyu tam okuyamamaktır. Teog’dan ilk başta ben de korkuyordum ama okuldaki öğretmenlerim, ailem ve arkadaşlarım bana endişelenmemem gerektiğini öğretti. Teog herkesin düşündüğü gibi büyük ve hayatımızı etkileyecek bir sınav değil, sadece iyi bir lise hayatı geçirmemiz için olan bir sınavdır.

Ama tabi kİ iyi bir gelecek için, yani iyi bir üniversite için iyi bir liseye gitmemiz gerekiyor ve bunun için Teog’a da ciddi bir şekilde ve elimizden gelen bütün çabayı göstererek çalışmalıyız. Bazen Teog çalışmaları yüzünden istediğimiz birçok şeyi yapamayabiliriz ama sonunda iyi bir gelecek olduğunu düşünerek ders çalışıp istediğimiz şeyleri yapamadığımıza üzülmeyi bırakırsak Teog’da oluşabilecek başarımız artar. En önemlisi ise heyecan yapmamaktır. Eğer sınavda heyecan yapıp, her şeyi yanlış okuyup, dikkat hataları yaparsak sınav sonunda çok üzülürüz. Bu yüzden heyecan yapmamak en önemli kurallardan bir tanesidir.

Sınav ile ilgili görsel sonucu

Bir şey daha var; ben nasıl olsa yapamayacağım o yüzden çalışmama ya da çabalamama gerek yok dememeliyiz ve etrafımızdaki arkadaşlarımız ya da başka biri öyle bir şey der ise ona başarabileceğimizi, herkesin yapabileceği bir sınav olduğunu ama sadece çalışmak gerektiğini açıklamalıyız. Hiç çalışmayan çabalamayan öğrenci sınavda başarısız olup “ben yapamıyordum zaten” demesi pek doğru olmaz. “İyi bir gelecek için, iyi bir lise için sıkı bir çalışma gerekir.” diye düşünüyorum. Çabalamadan, çalışmadan hiçbir şey elde edemeyiz. Eğer çalışıp, çabalayıp ve elinden geleni yapıp sınava heyecansız, stressiz bir şekilde girerseniz her şey yolunda gider. “Heyecansız bir ortamda başarı yolu gözükür.” sözü heyecanın başarıyı etkilediğini çok güzel anlatır. Teog’dan korkuyorum deyip hiçbir şey yapmadan durursak tabiki başarı elde edemeyiz bu yüzden ise iyi bir liseye gidemeyiz.

Her şey kendimiz için, kendi geleceğimiz için. Hiçbirimiz ailemiz için o sınava girmiyoruz. Hepimiz kendimiz için o sınava girip başarı elde etmeye çabalayacağız. “Her şey kendimiz için.” Geleceğimiz için biz çabalayacağız ailemiz değil.

sınav karikatürleri ile ilgili görsel sonucu

(Visited 152 times, 1 visits today)