Tercih Meselesi

Her gün işte gidip gördüğünüz bir insan size hangi derecede yakın olmalı ki? Eminim ki herkesin bu soruya cevabı farklı olacaktır. Kimi en yakınını her gün yanında isterken kimi de ya aramızda işle ilgili bir olumsuzluk ya da tartışma yaşanırsa diyerek iş ve özel hayatını ayrı tutmak isteyecektir.

İş ortamında yakın bir arkadaş veya bir aile bireyi ile çalışmak başarıyı birçok durumda olumlu etkileyebilir. Aslında bu etki sizin karakterinize bağlıdır. Yalnız çalışmayı seven veya içine kapanık biriyseniz genellikle tanımadığınız biriyle çalışmak sizi rahatsız edebilir. Ama örneğin yeni bir işe başlamışsanız tanıdığınız veya yakın olduğunuz bir insanın bulunması size bir güven duygusu verir ve daha az yabancılık çekersiniz. Bu şekilde işinize de daha kolay adapte olabilirsiniz.

Çoğu durumda iş ortamında tanıdığımız birinin bulunması bizim daha iyi hissetmemizi sağlar. Sevdiğimiz insanlar bizim başarılı olmamızı ister ve bu yüzden bizi motive etmeye çalışırlar. Veya olumsuz bir durumla karşılaştığımızda bizi desteklerler. Aynı zamanda çevrenizde danışabileceğiniz ve güvenebileceğiniz birisinin bulunması kendinizi işinize rahatça verebilmenizi sağlar. Kısacası yalnız hissetmezsiniz ve eğer birlikte çalıştığınız insan sizi mutlu ediyorsa bu mutluluk sizin başarınızı doğrudan arttırır.

Ancak bazı insanlar iş ortamında tanıdıkları birisi bulunduğunda kendilerini baskı altında hissedebilir. Her an birisinin onları izlediklerini veya sürekli her şeyi doğru yapmalarının gerektiğini düşünüp stres olabilirler. Bu durum da onların başarısızlıklarıyla son bulabilir. Yine aynı şekilde iş yerinde o yakınınızla yaşadığınız bir tartışma sizin özel hayattaki arkadaşlık ilişkilerinizi de olumsuz yönde etkileyebilir.

Demem o ki aslında bütün olay kişinin karakteri ve tercihleriyle alakalıdır ancak şahsen kendi iş ortamımda bir aile bireyi değil ama sürekli yan yana olmamak şartıyla, aynı kurumda ancak farklı departmanlarda/görevlerde olacak şekilde, yakın bir arkadaşımla çalışmayı isterdim. Hem aynı bölümde çalışmadığımız için işle ilgili bir tartışmaya ortam hazırlamamış oluruz hem de onunla mola zamanlarında vakit geçirip mutlu olma ve destek görme gibi şanslar elde etmiş olurum. Kim bir taşla iki kuş vurmak istemez ki?

 

(Visited 36 times, 1 visits today)