Tercihlerinizden İbaretsiniz

İnsan hayatının birçok yerinde bazı tercihler yapmak zorundadır. Yol ayrımına geldiğinizde hangi yoldan nasıl gideceğinize karar vermek zorunda kalırsınız. Kendimizi ilgilendiren alanlarda dahi, tek başımıza karar vermek bizi oldukça zorlayabilir. En önemlisi de en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Bu tercihler bazen herhangi bir şeyi yapmak ya da yapmamak şeklinde de karşınıza çıkabilir. Yaptıklarınız kadar yapmadıklarınızla da hayatta kazançlı çıkabilirsiniz. Mesela yere çöp atmamak, yalan söylememek, dedikodu yapmamak, kalp kırmamak bunlardan bazılarıdır.

Başarılı olmak, için ders çalışmak kadar tembellik yapmamak, çalışarak, hak ederek kazanmak kadar hırsızlık yapmamak da önemlidir. İnsanın hayatını olumsuz yönde değiştirecek, içinde kötülük olan hiçbir şeyi yapmamak da bizim tercihlerimiz arasında yer alır. Yine tutumlu olmak yanında israf etmemek de önemlidir. Dünyadaki her şeyin bir zıddı olduğunu düşünürsek, iyinin değerinin kötü ile bilinmesi gibi insanoğlu yaptıkları kadar yapmadıklarıyla da kazanç sağlayabilir.

Hayat yolculuğunda insanları birbirinden farklı kılan işte bu tercihleridir. İnsanı var eden yaptığı bu tercihleridir. Demek ki yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızla da var olabiliriz. Unutmayın her insan tercihlerinden ibarettir.

(Visited 364 times, 1 visits today)