Termik Santraller

Arkadaşlar bizler 4. Sınıf olduğumuz  için bazı arkadaşlarımız termik ve termik santralin ne demek olduğunu bilmiyor olabilir. Bundan dolayı ilk olarak onların açıklamalarını yapayım. Termik ; atmosferin alt rakımlarından yukarıya dogru yükselen bir hava sütunudur. Termik santraller ise elektrik enerjisi üreten tesislerdir. Evet termik ve termik santralin ne olduğunu anladığımıza göre şimdi de yararları ve zararlarından bahsedeceğim.

     YARARLARI :

* Kalitesiz kömürleri kullandığı için tasarruf yapar.                * Sınırsız elektrik üretebilir.                                                         * Enerji üretimi düşük maliyetli ve kolaydır.                            * Ucuz elektrik üretilir.

ZARARLARI :

* Dışarıya verdiği gaz canlılara zarar verir.                               *Gazlar ; öğrenme kabiliyetimizi azaltmaktadır.                     * Kanser yapmaktadır.                                                                 *Gazları asit yağmuruna neden olmaktadır.                           *Suyu pisletmektedir ve sualtı yaşamını azaltmaktadır.

Umarım bu bilgileri vererek yardımcı olmuşumdur. Bu bilgilere göre benim fikrim termik santraller güzel fayda sağlamasına rağmen yapılmamalıdır çünkü zararlarına baktığımızda çok kötü ve istemeyeceğimiz sonuçlara yol açtığını görüyoruz.Eminim bilim ve teknoloji ile çok daha iyi alternatifler bulabiliriz.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)