Termik Santraller

Termik santraller kapatılmalı mı? Kapatılmamalı mı? Bu konu bir sürü yere etki eden çok detaylı bir konudur ama şöyle ana dezavantajları ve dezavantajlarından bahsedelim.

Avantajlarından bahsedeyim buhar gücü ile enerji üretmek herkesin isteyeceği bir şey doğrusu. Kalitesiz kömür ve suyun kullanılması nedeniyle düşük maliyet ile enerji üretilebiliyor.Ama yararlarından çok zararları var. Termik santrallerde üretim sırasında azotoksit, kükürtdioksit ve pek çok küçük yapılı partikül açığa çıkmaktadır. Bu gazlar insanları etkilemekle birlikte hayvanlara ve çevreye birsürü zararı vardır. İnsana  bir sürü yönden etki ettiği biliniyor ama en çok bilineni bacalardan salınan küller kanser olma olasılığını çok artırıyor. Ayrıca akarsu ya da göletlere de zarar verdiği biliniyor. Bu avantajları göz ününde bulundurduğumuzda eğer dünyaya zarar vermeden yapılabiliyorsa kapatılmasın ama gerekli önlemler alınsa bile dünyaya zarar veriyorsa bence acilen kapatılmalı çünkü bu zararlı olarak söylediğim şeyler baya kötü etki yaratabilir. Zaten başka yenilenebilir enerji türleride var dünyayı kirletmeden üretebilecek enerji her şeyden değerlidir.

Bence termik santraller hemen kapatılmalı. Bu kadar zararı olan bir şeyin uzun zaman boyunca bazı yerlerde duruyor olması beni baya şaşırttı.

(Visited 32 times, 1 visits today)