Termik Santraller

İnsanlık, tarihi boyunca enerji kaynaklarına ihtiyaç duymuşlardır. Bu enerji kaynaklarına ısınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlar; aydınlatma, üretme gibi bazı gelişmiş ihtiyaçlar içinde kullanılabilir. İnsanlar başlarda kömür ve odun gibi enerji kaynakları kullanırken teknoloji be bilimin ışığıyla başka enerji kaynaklarına yönelmiştir. Mesela nükleer enerji ve bazı yenilenebilir enerji kaynakları bulunmuştur.

Kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar şu an dünyada en çok kullanılan enerji kaynaklarıdır. Termal santraller dünyadaki elektrik ihtiyacının %50’sini karşılıyor. Termik santrallerde kömür kullanıldığı için kesinlikle çevreye zararlı bir enerji kaynağıdır. Peki termik santraller kapatılmalı mıdırlar?

Termik santraller çok basit bir prensiple çalışırlar. Kömür suyu ısıtır, suyun basıncı yükseltilir, bu basınçla türbinler döndürülür ve hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşür. Isınan su da bazen evlere sıcak su olarak yollanır(Hala kullanılıyor mu bilinmiyor). Aslında çoğu nükleer reaktörle aynı prensipte ve termik santrallerin tek kötü özelliği kömürle çalışmasıdır.

Soruya gelecek olursak çoğu ülke bu konuda pek bir şey yapmadı. Çoğu kişi yenilenebilir enerji kaynaklarına kökten geçmek basit zannediyorlar. Aslında yenilenebilir enerji kaynakları hala gelişimde ve ayrıca termik santraller ucuz ve basit. Kim bilir belki beş yıla daha etkili rüzgar gülleri, %60’tan fazla verimliliğe sahip güneş panelleri ve bir füzyon reaktörü üretebiliriz.

Sonuç olarak şu an

yapılabilecek bir şey yok. Eğer termik santraller olmasaydı elektrik daha pahalı olacaktı. Sadece dünya buna hazır değil. Biz yeter ki şu an gelişmiş olan ve karbon ayak izimizi azaltacak şeylere yönelmeliyiz.

(Visited 37 times, 1 visits today)