TERMİK SANTRALLER KAPATILMALI MI?

İsterseniz öncelikle termik santral nedir ve ne için kullanılır onlara bir bakalım.

Kısaca termik santral katı, sıvı ya da gaz hâlindeki fosil yakıtları kullanarak kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştüğü elektrik santralleridir. Peki sizce termik santraller kapatılmalı mı? Bu soruyu doğru yanıtlayabilmek için termik santrallerin kısaca faydalarına ve zararlarına bir bakalım.

Termik santrallerin enerji üretiminde toplumlara çok faydası dokunur. Termik santraller sayesinde toplum enerji ihtiyacını giderebilir. Ucuz kömürlerin yakıt olarak kullanılması durumunda ekonomik enerji elde etme konusunda avantajlıdır. Ayrıca termik santraller her ne kadar işe yarar ve detaylı bir sistem olsa da yine de maliyeti çok düşük olduğu için tercih edilebilir.

Artık kısaca termik santrallerin faydalarını biliyoruz. O zaman bir de kısaca zararlarını öğrenelim. Termik santrallerde enerji üretimi olurken doğaya zehirli gazlar bırakmaktadır. Bu da uzun vadede canlı hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Bu zehirli gazlar havaya, suya ve toprağa karışmaktadır. Ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle farklı farklı kanserojen hastalıklar ortaya çıkabilir ve hastalıklar çoğalabilir. Birçok hayvanın hayatı tehlikeye girmektedir. Ayrıca bu zehirli gazlar atmosferimize zarar vermektedir. Son olarak da toprakta yetişen gıda besinlerinin güvenilirliğini tehlikeye atmaktadır.

Peki artık termik santraller hakkında kısaca bir bilgi sahibiyiz. Artık sorumuzu kendimize göre cevaplandırabiliriz.
Bence termik santraller kapatılmalı. Hepsi olmasa da dünyanın birçok yerinde kapatılmalı. Özellikle yeşillik alanlar veya insanların, hayvanların, bitkilerin ve ağaçların olduğu alanlar. Termik santraller olabildiği kadar kapatılmalı bence dünyada. Çünkü elektrik üretimi için kendimiz ve dünyamızda dahil olmak üzere hayvanları, bitkileri ve ağaçları tehlikeye atıyoruz. Enerji elde etmek için termik santraller yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabiliriz, örneğin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi. Belki daha kullanışsız ve daha maliyetli olur ama dünyayı, ağaçları, çiçekleri, hayvanları ve kendimizi korumuş oluruz. Zaten bu zamanda dünyamız giderek kirlenmekte, bazı hayvanların nesli gitgide tükenmekte, bunu daha da arttırmayalım…

(Visited 75 times, 1 visits today)