TESLA MI EDISON MU

       Günümüzün en önemli icatlarına örnek verirsek aklımıza telefonlarımız, arabamız ve benzere eşyalar geliyor. Bir de ampuller, yani ışık. Peki ampulün mucidi kimdir? Ders kitaplarımızı açarsak Thomas Edison. Hepimizin bildiği mucit değil mi? Peki ya biraz araştırma yaparsak önümüze ne çıkar? İşte karşınızda Nikola Tesla. Ünü bastırılmış dahi bir mühendis. Bir dakika, hani ders kitaplarımıza göre Thomas Edison’du? Yıllardır insanlık ampulün kimin icadı olduğunu tartışmakta. Birçok kişi bu mucidin Thomas Edison olduğunu düşünürken geriye kalan kesim Nikola Tesla’nın ampulü icat ettiğini düşünüyor. Gelin sizinle tarihin tozlu sayfalarında bir yoluculuğa çıkalım.

       İş aslında düşündüğümüzden çok daha karmaşık. Ampulün birden fazla mucidi var! İlk mucidimiz Alessandro Volta. Kendisi basit bir devre ile ampulün temelini attı. Humphry Davy, Volta’nın yöntemini geliştirerek ilk ampulü ortaya attı fakat bu kullanılamayacak kadar güçlüydü. Daha sonra Joseph Swan kendinden önce yapılan çalışmalardaki malzemeleri maliyeti düşük malzemelerle değiştirmesiyle yeni bir ampul buldu fakat bu ampul pek de kullanışlı değildi. Sonra sahneye Thomas Edison çıkıyor. Tabii ki yanında Nikola Tesla ile. Thomas Edison her ne kadar dahi bir mucit olsa da bana göre büyük haksızlıklar yaptı. Thomas Edison ampulü bulmaya çalışırken Nikola Tesla onun şirketinde işe girdi. Tesla’nın içindeki ışığı fark eden Edison ona icadındaki sorunları gidermesi için 50.000 dolar para teklifi sundu. Tesla kabul etti fakat bir yıl sonra sorunları halletiğinde Thomas ona parayı ödemedi. Bunun üzerine işten çıkan Tesla kendi şirketi olan “Tesla Electric Company”i kurarak Edison ile yarışmaya başladı. Yani aslında Edison’un ampule pek de bir katkısı yok. O zaman biz neden Thomas Edison’un ismini biliyoruz? Çünkü Thomas’ın ampulle arası iyi olmasa da ticaret ile iyiydi. Thomas ticari zekası ile adını duyurmuştu ve Tesla dahi bir bilim insanı olarak tarihin sayfalarında kaldı.

       Özetle bana göre Tesla’nın ampule Thomas Edison’dan daha çok katkısı var. Ayrıca ampulün belli bir mucidi de olduğunu düşünmüyorum. Şu an evinizde kullandığınız ampule kim bilir kaç tane daha zeki mühendis el attı. Sizce Nikola Tesla mı Thomas Edison mu?

(Visited 4 times, 1 visits today)