THE 100 Gökten Yere 100 Genç

Merhaba. Sizlere benim en sevdiğim yabancı dizilerden biri hakkında bir yazı hazırladım. Gel sen de bir göz at bakalım beğenecek misin ?

DİZİNİN TRAILER’i : https://www.youtube.com/watch?v=ia1Fbg96vL0 (izlemeden geçme derim)

”THE 100” NE HAKKINDA?

97 yıl önce Dünya’da yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer bir savaş gerçekleşmiş ve yeryüzünde yaşanılamayacak düzeyde radyasyon olduğu tespit edilmiş. Hayatta kalanlar yalnızca gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark adındaki istasyonu oluşturabilmek için Jaha önderliğinde birleşir. Kaynaklar kısıtlıdır. Suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşını aşan suçlular uzaya fırlatılarak cezalandırılmaktadırlar ancak Ark’ın kaynakları tükenmektedir yeni kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır ve bu 100 genç suçlunun bu iş için kullanılabileceği duyurulur. Böylece yaşam olanaklarının incelenmesi amacıyla eski suçluların bağışlanılacağı söylenerek son savaştan önce kurulan, içinde fazlasıyla bozulmayan yiyecek olduğu bilinen Weather Dağı’nın yakınına eski püskü bir uzay gemisiyle gönderilmesi planlanır ama planlananın aksine işler sarpa sarar ve planladıklarının aksine Weather Dağı’nın biraz uzağına düşerler. Oraya yerleşirler, başlarında Bellamy vardır. Bellamy’nin yönetim şekli ise ”İsteyen istediğini yapabilir.” şeklindedir ama keşif için Jasper Clarke Octavia ve Monty indikleri yerin etrafını gezerler, bir nehir bulurlar nehire girmek isterler. Nehre ilk giren Octavia olur. ”Hadi siz de gelin suda bir şey yok” der. Diğerlerinin de hoşuna gider ancak suyun içinde Octavia ‘ya doğru bir şey gelmektedir, hemen Octavia’ya bağırırlar :                                         -Octavia çabuk sudan çık arkanda bir şey var .

Octavia arkasına döndüğü anda onu yakalar ve onu sürükler sonra diğerleri onun dikkatini dağıtmak için suya girip çıkarlar ve o ”şey” onlara doğru gelir. O sırada Jasper hemen Octavia’yı alır ve sudan çıkarlar. Octavia ilk olarak Jasper’dan hoşlanmaya başlar bu vesile ile . Ardından
nehrin karşısına geçmek için bir sarmaşığa binerler. İlk geçen Finn olacaktır ama Jasper Octavia’nın gönlüne taht kurabilmek için Fİnn’den izin ister, Finn de izin verir. Jasper karşıya geçer ve  “Vuhuuu evet” diye bağırırken akciğerine bir mızrak saplanır.

KARAKTERLER

Clarke Griffin : 

Canlandıran Eliza Taylor , Clarke Griffin  Dr. Abigail Griffin ve Jake Griffin kızı. Yere inerken yiyeceklerin ve kaynakların edinilmesine yardım ederek 100’ün hayatta kalmasını sağlamaya çalışıyor ve ayrıca annesi ve diğer sağlık personeli Dünya’da onlara katılmadan ana tıbbi görevlisi olarak hizmet ediyor. Nispeten hayırsever olarak gösteriliyor ancak başka seçeneği yoksa halkını korumak için savaşmak ya da öldürmek için acımasızca hareket ettiği de oluyor ve doğal liderlik özelliklerine sahip.

Abby Griffin :

Clarke’ın annesi. Clarke’a bildiği şeyleri o öğretti, başarılı bir doktor ama Clarke’ın babasının öldürülmesinden sorumlu.

 

 

Finn Collins: 

Thomas McDonell tarafından canlandırılan Finn Collins her zaman eğlenceli ve huzurlu bir çözüm arayan, sevecen bir genç idi ama Clarke kaybolunca vahşileşir. Dünyalılardan birkaçını öldürüldüğü için Clarke onu öldürür çünkü Dünyalılar barış için ancak ”Jus Drein Jus Daun” (Kana Kanla Cevap Verilmeli) derler.

 

 

Bellamy Blake :

Bob Morley tarafından canlandırılan Bellamy Blake Octavia’nın kardeşi. Kız kardeşini korumak için doğumundan itibaren güçlü bir kararlılığa sahiptir. 100’ün lideri idi ancak çoğunlukla grup üzerinde odaklanıp kontrolünü kaybeder ve militarist yaklaşımlar kullanır ama sonra Clarke’a hak vermeye başlar ve merhametli olup halkı için en iyi kararı vermeye çalışır.

 

Octavia Blake :

Marie Avgeropoulos tarafından canlandırılan Octavia, Ark’ın ”tek çocuk” kuralını yok sayar çünkü o ikinci çocuktur . Nadir bir ilişkisi vardır Bellamy ile. Yetkililerin tespitini engellemek için yer altında parkenin altında yaşayan ailesi tarafından gizli tutulur ancak sonunda Bellamy maskeli bir baloya katılmak için odasından gizlice onu çıkarır sonra kimlik kontrolünde yakalanırlar . (kendisi benim en sevdiğim karakterdir <3)

 

Kaynakça :http://the100.wikia.com/wiki/The_100_Wiki

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_100_characters

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_100_(dizi)

(Visited 2.216 times, 1 visits today)