The Bait

The Bait

Acısıyla tatlısıyla geçirdiğimiz bu zor dönemde evlere kapalı kalmak bir süre sonra herkese bunaltıcı gelmeye başlayabilir. Her sabah kalktığınızda hiçbir motivasyonunuz olmadan aynı şeyleri tekrar etmek ve yapacak değişik bir şey olmaması can sıkıcı olabilir. Peki ya ben size bu durumdaki sıkıntınızı azaltabilecek, sosyal mesafeye uyduğumuz zamanlarda en iyi arkadaşınız olabilecek bir uygulama önersem? Bir münazara uygulaması olan “The Bait” karantina günlerinizde boş vakitlerinizi yeni ve sıradan olmayan bir aktivite yaparak değerlendirmenize yardımcı olabilir.

 

Uygulamanın adının “The Bait” olmasının iki nedeni var. Birincisi İngilizce’de münazara anlamına gelen “debate” ve yem anlamına gelen “the bait”’in tamamen aynı telaffuz edilmesinin bir kelime oyunu yaratıyor olmasıdır. Aynı zamanda denize atılan yemler nasıl denizdeki balıkları kendine çekerse bu uygulama da gören bütün kullanıcıları ilginç içeriğiyle kendine çekecektir.

 

Uygulamaya girdiğinizde ilk olarak karşınıza isim, soy isim, yaş, ilginizi çeken konu başlıkları gibi bazı bilgilerinizi girmeniz gereken bir bölüm çıkacak. Buraları doldurmanın ardından kendinize bir kullanıcı adı seçeceksiniz. Bu adımlardan sonra karşınıza ana sayfa çıkacak. Ekranın sağ üst köşesinde hangi seviye olduğunuzu belirleyen bir puan göstergesi olacak. Seviyeler “başlangıç, orta, ileri ve usta” olarak dörde ayrılıyor. Münazaralara katılıp onları kazandıkça seviyeniz artmaya devam eder. Ekranın sol köşesine bakıldığında ise orada menü barı göreceksiniz. Bu bara tıklayınca karşınıza yardım/iletişim merkezi, ayarlar, gizlilik politikası bölümleri çıkacak.

 

Artık uygulamayı tanıdığınıza göre münazaralara katılmaya başlayabilirsiniz. Ekranın alt, orta kısmındaki “+” işaretine tıkladığınızda karşınıza katılabileceğiniz iki seçenek çıkıyor. Birinci seçenekte tartışacağınız konuyu arama çubuğuna anahtar kelimleler yazarak ilginizi çekecek bir konu seçip direk münazaraya katılabilirsiniz. Diğer seçenek ise konunuz ve takım arkadaşlarınızın belirlendikten sonra size daha derin konular hakkında araştırma yapmanız için biraz süre verilir. Örnek olarak kısa bir araştırma yapmak için size verilen 30 dakikanın ardından diğer bütün oyuncuların telefonuna bildirim gelir ve bu şekilde münazaraya başlamış olursunuz. Hangi seçeneğe katılacağınızı seçtikten sonra karşınıza çıkan arama çubuğuna hakkında bilgi sahibi olduğunuz veya o konu hakkında konuşmak istediğiniz bir anahtar kelimeyi girdikten sonra önünüze başka bir yer açılacak. Burada seçtiğiniz anahtar kelimeyle ilgili şu anda aktif olan/ katılımcı bekleyen konular çıkacak. İlginizi çeken ve bilginiz olan bir konu bulup tıkladıktan sonra uygulama sizi rastgele insanlarla üçer veya dörder gruplar halinde ayıracak.

 

Bütün adımlar tamamlandığında münazaraya başlayabileceksiniz. Tabi ki bu uygulamayı kullanabilmeniz için telefonunuzda mikrofon ve kamera özelliğinin çalışması gerekiyor. İki takımdaki herkes de “hazırım” butonuna bastıktan sonra oyunun kendisi hangi tarafın başlayacağına karar verir. Münazara başlayınca ana ekrandan “seyirci olarak katıl” butonuna tıklayıp hangi konu hakkında bir münazara dinlemek istediğini seçenler gelir. Bir münazaraya seyirci olarak en fazla 20 kişi katılabiliyor. Ancak bu katılanların mikrofon veya kamera açma gibi seçenekleri yok. Sadece münazarayı dinliyorlar. Peki hangi tarafın kazandığını nasıl belirleyeceğimizi sorarsanız, başından sonuna kadar kalan seyirciler hangi tarafın haklı olduğuna göre oylama yapınca en çok oyu alan taraf kazanır. Bu sayede kazanan takımdaki üyelerin puanları yükselir.

 

Ana sayfaya geri döndüğünüzde az önce katıldığınız münazaranın orada göründüğünü fark edeceksiniz. Bundan sonra bütün katıldığınız münazaraların kaydını (kim galip gelmiş, hangi konu hakkında, tarihi) orada bulabileceksiniz. Aynı zamanda bu uygulamanın başka bir özelliği de herhangi bir arkadaşınızla beraber katılmak isterseniz bu da mümkün. Her münazaranın bir farklı kodu oluyor, bu kod münazara ekranına girdiğinizde sağ üst köşede duruyor. Bir arkadaşınız sizi çağırdığı zaman ana sayfada bulunan “arkadaşlarla katıl” butonuna tıklayınca karşınıza bir kod yazma yeri çıkıyor. Arkadaşınız sizi çağırdığında size bir kod atacaktır bu kodu oraya yazınca direk olarak münazara ekranına yönlendirileceksiniz. Ve bu şeklide arkadaşlarınızla da farklı bir aktivite yapma imkanı da bulabilirsiniz.

 

Her yaştan insanın katılabileceği bu uygulama iç karartıcı bu karantina döneminde yemek yapmak ve yemek dışında insanlara yeni bir hobi sağlayabilir. Hem zamanlarını daha kaliteli aktivitelere ayırmalarını sağlarken aynı zamanda da zihinlerini bir süreliğine de olsa dünyanın her tarafında olan kötü olaylardan ayırıp keyif alabilirler. Bu tarz şeylere ilginiz varsa bu uygulamayı fazlasıyla öneririm, güzel vakit geçirebileceğinizi düşünüyorum.

(Visited 27 times, 1 visits today)