Thomas Edison’un Hayatı

Tthomas edison ile ilgili görsel sonucuhomas Edison 1847 yılında doğmuş Amerikalı bir mucittir. Kendisinin bir çok buluşları olmuştur. Özellikle de ampul icadı insanların hayatlarını kolaylaştırmıştır. Thomas Edison kesinlikle Dünya’ya hizmet etmiş çok önemli kişilerden  biridir.

Thomas Edison  neredeyse evlerin her odasında görebileceğiniz ampulü  icat etmiştir. İlk elektrikli ampulünü 1879 yılında yapmış ve  tanesini 2,5 dolardan satarak çok para kazanmış ve kazandığı para ile kendisine elektrikli  oy makinesi almış ve geliştirerek patentini de almıştır. Thomas Edison ampulu icat ettikten sonra telgraf ile araştırmalarına devam etmiştir.  Edison’un ampul dışında üç icadı daha vardır. Önce 1877 tarihinde ses veren , ses kayıt eden cihazı, sonra da otomatik tekrarlayıcı yapan telgrafı icat etmiştir. Son olarak da karbon flamanlı elektrik ampulunü geliştirmiştir.

Kısacası;  Thomas Edison çok önemli bir mucittir. Karanlığıklarımızı aydınlatmıştır.                     ampul ile ilgili görsel sonucu

Kaynaklar:

Thomas Edison Hayatı Kısa Özeti

A. Günhan / Mucitler Kitabı

(Visited 1.082 times, 1 visits today)