Tıp İçin Katletmek mi?

Yediğimiz yemekler giydiğimiz kıyafetler, içtiğimiz ilaçlar olsun birçoğunun ham maddesini ve üretilirken içine hangi ve ne tür maddelerin konulduğundan haberdar değiliz. Peki bunların farkında olmamız neden önemli? Farkında olmamız bir tek bizim için mi önemli yoksa başka canlıların hayatı açısından da önem taşıyor mu?

Hepimiz en az bir kere “nesli tükenmekte olan hayvanlar” hakkında haber görmüş veya duymuşuzdur. Habitatlarının yok edilmesi, çevre kirliliği, aşırı avlanma gibi sebeplerle nesli tükenen ve tükenmekte olan hayvanlar hakkında ne yazık ki yeterli bilgiye ve farkındalığa sahip değiliz. Bu hayvanlara örnek olarak kaplanları ve Java gergedanlarını verebiliriz.

Java gergedanları 170 cm boyunda ve ortalama 2300 kiloya sahiptirler. Boynuzlarının en fazla 25 cm olması onları en küçük boynuzlu gergedan türü yapar. Geçmiş zamanlarda Java adasının batısından Çin’in güneyine kadar olan alanda yaşayan bu gergedan türü, kaçak avlanma sebebiyle şu an sadece Java adasında bulunabiliyor. Dünyada ise sayısı 60’tan az. Bu türün avlanılmasının sebebi ise Alternatif Çin tıbbındaki yaygın bir inanıştır. İnanışa göre gergedan boynuzu cinsel gücü arttırıyordu ve daha birçok şifa verici güçleri vardı. Halbuki gergedan boynuzunun şu ana kadar bulunan hiçbir etkisi yok. Bazı bölgelerde boynuzları için haftada 2 ila 3 gergedan öldürülüyor.

Kaplanlara gelecek olursak, kaplanların sayıları son 10 yılda yüzde 40 azaldı. Asya tıp biliminde kullanmak üzere kaplanlar derileri ve diğer organları için kaçak avlanıyor. Değişen iklim değişikliği ve yükselen deniz seviyesi de kaplanların doğal yaşam alanını tehdit ediyor.

Kaplanlar ve Java gergedanları nesli tükenmekte olan hayvanlardan yalnızca birkaçı ve fark ettiyseniz nesillerinin tükenmelerinin tek nedeni insanlar. Şu ana kadar insanlar 500 yılda 322 hayvan türünü yok etti. Biyolojik çeşitlilikte geçmişe oranla omurgalı canlı türünde üçte birlik bir düşüş yaşandı. Peki dünyanın da bunun farkında olmasının zamanı gelmedi mi?

Eminim ki bireysel olarak bu durumun farkında olan birçok insan vardır fakat ne yazık ki tek başına farkında olmanın genel olarak hiçbir faydası yok. Yapmamız gereken toplumu bilinçlendirmek. Bunun içinde insanlara ilk olarak nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında adamakıllı bir bilgilendirme vermeliyiz. Ardından müteahhitlerin ve çeşitli inşaat şirketlerinin hayvanların yaşam alanlarına girmelerini önlemeliyiz. Geçmişte de gündemde olan “kaçak avlanma” sorununa da acilen bir çözüm getirmeliyiz. Eğer WWF(World Wide Fund for Nature) veya Green Peace gibi doğal hayatı ve çevreyi korumaya yönelik kuruluşlarla da iş birliği içinde çalışırsak insanlar ve hayvanlar hep beraber bu koca Dünya içinde huzurlu bir şekilde yaşayabiliriz. Unutmayın ki bu Dünya bir tek biz insanların değil.

WWF internet sitesi : https://www.worldwildlife.org/

Greenpeace internet sitesi: http://www.greenpeace.org/archive-international/en/

Dünya’daki Son Orta Afrika Beyaz Gergedanı Öldü

(Visited 278 times, 1 visits today)